رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: تولید سیب درختی دماوند نسبت به سال گذشته 40 تا 50 درصد کاهش یافته است.

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان اینکه تولید میوه های هسته دار نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته است، اظهار کرد: امسال به دلیل سرمازدگی به خیلی از استان ها خسارت سنگینی وارد شد که با کاهش تولید روبه رو شدیم.

رضا نورانی با اشاره به افزایش دو تا سه برابری قیمت میوه نسبت به سال گذشته، افزود: به علت سرمای شدید و کمبود عرضه قیمت ها افزایش پیدا کرده است و محصولاتی از قبیل گیلاس چهار تا پنج برابر قیمت سال گذشته به فروش می رسد.

وی شرایط آب و هوایی را دلیل کاهش تولید سیب درختی نسبت به سال گذشته دانست و گفت: خیلی از استان های سیب خیز مثل (آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان ، البرز) بر اثر سرما زدگی دچار آسیب شده اند. بر این اساس در 6 ماه دوم سال 1 و نیم میلیون تن کاهش تولید نسبت به سال گذشته خواهیم داشت.

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران افزود: تولید سیب درختی دماوند نیز نسبت به سال گذشته  40 تا 50 درصد کاهش یافته ولی تولید مرکبات در 6 ماه دوم سال وضعیت بهتری دارد و می تواند کمبود میوه در بازار را جبران کند.

افزایش قیمت صیفی جات به دلیل اعتصاب کامیون داران

وی در خصوص تاثیر اعتصاب کامیون داران بر گرانی میوه، گفت: اختلالی که در حمل و نقل و اعتصاب کامیون داران ایجاد شده است بر افزایش قیمت صیفی جات تاثیر گذاشته و موجب گرانی محصولاتی مثل هندوانه، خربزه، خیار و... شده است.

افزایش قیمت میوه

نورانی در پایان افزود: با توجه به تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته در ماه های آتی قیمت این نوع محصولات جالیزی 30 الی 40 درصد کاهش خواهد یافت.