مهدی کرباسیان گفت:تحریم های آمریکا جز مشکلات مبادلات بانکی تاثیری در بخش معدن نخواهد داشت، اما اگر اروپایی ها آمریکا را در این تحریم ها همراهی کنند صادرات بخش معدن با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباه تاثیر تحریم های آمریکا بر بخش معدن ایران گفت:از آنجایی که در تاریخ 18 مرداد طبق گفته مقام های آمریکایی محصولات ایرانی همچون آلومینیوم، فولاد، زغال سنگ، مس و خودرو جز فهرست تحریم های اولیه امریکا قرار می گیرند، این تصمیم نشان می دهد آسیب به بازار این محصولات ایران برای آن ها مهم است، اما با توجه به اینکه ایران، همکاری خاصی در زمینه بازار این محصولات صنایع معدنی با آمریکا ندارد، این تحریم ها تاثیر خاصی نخواهد داشت تنها مشکلاتی در رابطه با نقل و انتقال پول ایجاد می شود و در بخش های دیگر نیز مشکل خاصی به وجود نمی آید، البته اگر اروپا در تحریم ها، آمریکا را همراهی کند در بخش معدن مشکلاتی زیادی به وجود می آید.

مهدی کرباسیان با بیان اینکه باید منتظر تصمیم نهایی اروپا برای همکاری با ایران باشیم افزود: در حال حاضر کشورهای حوزه یورو در حال مذاکره با دولت آمریکا برای گرفتن معافیت هایی در برابر تحریم ها هستند.

تخلفی در زمینه ارز دولتی در بخش معدن وجود ندارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در بخش معدن ارز 4200 تومانی تنها برای واردات محصولات خاص تخصیص یافته است اظهار کرد: در حال حاضر ارز دولتی تنها برای واردات الکترودگرافیکی، سیالین و... تعلق گرفته چون جز نیازهای اصلی کارخانجات هست، ما نیز به طور دقیق بر آن نظارت داریم و از مسیر بازار آزاد معامله ای انجام نمی شود و تاکنون تخلفی نیز در زمینه ارز دولتی در بخش معدن به من گزارش نشده است و تنها در بخش مس که از بورس کالا می گرفتند دلالی های صورت می گرفته و به صورت غراضه این محصول از کشور خارج می شد. به همین دلیل دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت کاملا جلوی آن را بست و اگر ادامه می یافت، احتمالا فسادی رخ می داد و امروز فقط تولیدکننده ها با مجوز  وزارت صنعت، معدن و تجارت می توانند صادرات این محصول را انجام دهند.

کرباسیان با تاکید بر اینکه هدف های 1404 در بخش معدن تحت تاثیر جریان های روز و تحریم ها قرار نخواهد گرفت  تصریح کرد: ممکن است تاکتیک هایی را در زمینه تولید عوض کنیم، به همین دلیل کمیته های مقابله با تحریم در دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و حتی ایمیدرو پیش بینی شده است.

صنایع آب بر تنها در سواحل احداث می شوند

او درباره برنامه های این سازمان برای مقابله با بحران آب و ادامه طرح های توسعه ای صنایع آب بر گفت: ستاد زنجیره فولاد  که با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به معاونت طرح و برنامه ای وزارتخانه در حال بررسی این مساله است. حوزه سرمایه گذاری در رابطه با صنایع آب بر در کنار خلیج فارس و دریای عمان بیشتر مد نظر است و در موارد پروژه های خاص نیز از نظر موضوع زیست محیطی و آب مورد نیاز آن مورد ارزیابی قرار می گیرد، با این حال طرح های آب بر در مناطق کم آب اجرا نخواهد شد و اگر امروز طرح های در حال اجرا هستند نیمه تمام هستند و بخش عمده ای از آن در سال های قبل اجرا شده بود.