شرکت نگین خوردو در اجرای تعهدات خود در تحویل خودروی پیش فروش شده تلیسمان که باید در ابتدای سال 97 تحویل می شد، همچنان طفره می رود. مسئولان این شرکت مصوبه ممنوعیت واردات را بهانه می کند، این در حالی است که تعهدات این شرکت قبل از مصوبه باید انجام می شد و از طرف دیگر این شرکت برای واردات خودرو ارز دولتی دریافت کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، بازار خودرو در چند ماه اخیر کاملا تحت تاثیر نرخ دلار و ... ملتهب شده و این مشکلات بر هیچکس پوشیده نیست، اما اینکه برخی شرکت های خودرویی به تعهدات خود پایبند نباشند، مشکلی نیست که تنها ناشی از محدودیت واردات و سیاست گذاری ها باشد، زیرا برخی از این شرکت ها در ماه های پایانی سال 96 خودرو پیش فروش کرده اند و طبق قرارداد باید یک ماه بعد خودروی مشتری را تحویل می دادند،  این در حالی است که چند ماه از تاریخ تحویل خودرو گذشته و هنوز خودرویی به مشتری تحویل داده نشده و شرکت های خودرویی ممنوعیت واردات را دلیل این تاخیر می دانند، اما واقعیت این است که برخی از این شرکت ها پس از نوسانات دلار تحویل خودرو به مشتریان را به تعویق انداخته و به درستی به تعهدات خود عمل نکردند و این شائبه را بوجود آوردند که برخی شرکت ها برای رسیدن به سود بیشتر تعهدات خود را اجرا نمی کنند.

یکی از این واردکننده ها، شرکت نگین خودرو است که نه تنها به قرارداد عمل نکرده، بلکه تکلیف مشتریان خود را نیز روشن نمی کند و وضعیت قرارداد را به مذاکرات آینده خود با مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت گره زده است.

 یکی از مشتریان این شرکت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اعلام اینکه در اسفند ماه خودروی تلیسمان را با قیمت اولیه 258 میلیون تومان از شرکت نگین خودرو پیش خرید کرده، اما هنوز خودرویی تحویل نگرفته و در یک مرحله شرکت نیز قیمت خودرو را بالا برده است، گفت: طبق قرارداد خودرو باید پس از یک ماه در فروردین 97 تحویل داده می شد، اما در ادامه نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه هزینه های جدیدی نیز تحمیل شد. به عبارت دیگر پس از اینکه تاریخ تحویل خودرو سررسید، مسئولان نگین خودرو اعلام کردند که خودرو آماده است، اما به دلیل تعطیلات امکان تحویل وجود ندارد و اردیبهشت 97 انجام می شود.

این مشتری ادامه داد: بعد از آن با ارسال دعوت نامه ای گفتند، پیوست جدید باید به قرارداد اضافه شود، زیرا با توجه به اینکه 10 درصد هزینه تعرفه واردات خودرو بالا رفته، مبلغ 8 میلیون تومان دیگر باید به قیمت نهایی قرارداد افزوده شود. سپس در جواب اعتراض من، گفتند خوشحال باشید که خودرو با این مبلغ در اختیار شما قرار می گیرد. سپس تکمیل موجودی انجام شد و گفتند اول خرداد خودرو تحویل داده می شود، اما در ادامه تاریخ تحویل دوباره تغییر کرد و در نهایت گفتند که هنوز مدیران شرکت با وزیر صنعت، معدن و تجارت جلساتی دارند و در آینده نتیجه اعلام می شود و اگر امکان تحویل خودرو نبود، پولتان به شما عودت داده می شود.

سند نگین خودرو

 

006

این مشتری نگین خودرو اعلام کرد: من به این دلیل معترض هستم که در فروردین اعلام کردند خودروی شما آماده تحویل است، اما در ادامه حرف خود را تغییر دادند، شاید یکی از دلایل تعلل شرکت در تحویل خودرو این است که محصول تلیسان در زمان ثبت نام 250 میلیون تومان قیمت داشت و امروز قیمت این خودرو به 450 میلیون تومان رسیده و شاید می خواهند همان خودرو را در بازار آزاد بفروشند.

خبرنگار موج برای پیگیری این موضوع با نمایندگی نگین خودرو در غرب تهران تماس گرفت و یکی از مسئولان فروش آن اعلام کرد که شرکت برای واردات خودروی مشتریان اقدام کرده و الان این خودروها در بندر جبل علی انبار شده است و از سوی دولت اجازه واردات آن ها داده نمی شود.

اما پس از اینکه خبرنگار به نماینده شرکت گوشزد کرد: دولت به واردکننده ها از جمله نگین خودرو ارز دولتی تخصیص داده، از این رو واردات خودرو از سوی آن هایی که ارز دریافت کرده و پیش از این نیز براساس مجوز، خودرو پیش فروش کرده اند، محدودیتی وجود ندارد.

نماینده نگین خودرو در پاسخ اعلام کرد: بانک مرکزی تنها 7 میلیون یورو به نگین خودرو ارز داده که تنها 7 درصد از نیاز وارداتی مشتریان نگین خودرو را تامین می کند. به عبارت دیگر با این میزان ارز، نگین خودرو تنها 500 خودرو وارد کرده و نمی تواند به تعهدات تمام مشتریان خود عمل کند، از طرف دیگر شرکت علاوه بر سود مشارکت، هزینه انبار در بندر جبل علی نیز می پردازد و دلیل ندارد با این هزینه کرد به تعهدات خود پایبند نباشد.

برای پیگیری این موضوع به مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کردیم، محسن صالحی نیا معاون صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه مدیریت و برخورد با شرکت های که به تعهدات خود در قبال پیش فروش خودرو پایبند نبوده اند، به خبرنگار خبرگزاری موج گفت: این مساله باید از سوی سازمان حمایت  مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پیگیری شود و باید واردکننده های خودرو مطابق ضوابط عمل کنند.

پیگیری  خبرنگار موج از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در رابطه با این موضوع تاکنون بی پاسخ مانده؛ حال سوال این است؛ آیا این سازمان همچون شرکت نگین خودرو برای اجرای تعهد خود در قبال مصرف کنندگان منتظر تصمیم خاصی است؟

در همین رابطه مدیرکل امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج درباره چگونگی برخورد با شرکت های که به تعهدات خود عمل نکرده اند گفت: «در موضوع پیش فروش خودروهای خارجی بسته به شرایط، برخورد با شرکت ها نیز متفاوت خواهد بود، برای نمونه اگر قرارداد فروش نقدی باشد، شرکت خودرویی نمی تواند خارج از قیمت درج شده در قرارداد، قیمت دیگری به مشتری تحمیل کند و در این حالت تخلف است و متقاضی می تواند با شکایت از طریق سازمان حمایت و تعزیرات موضوع را پیگیری کند، اما اگر قرارداد پیش فروش مدت دار باشد، چون وارد کننده ها باید به شرکت تامین کننده خودرو ارز بپردازند، شرایط متفاوت است. به عبارت دیگر اگر تاخیر در تحویل خودرو ناشی از مشکلات خارج از کنترل شرکت ها باشد، وارد کننده مقصر نخواهد بود، اما اگر شرکتی پیش از ثبت سفارش خودرو، پیش فروش کرده باشد، به دلیل تاخیر در تحویل خودرو مشمول جریمه خواهد بود و متقاضی می تواند از طریق دستگاه های نظارتی شکایت کند.»

حال با توجه به اینکه برخی شرکت های واردکننده خودرو همچون نگین خودرو قبل از مصوبه ممنوعیت واردات، متعهد به تحویل خودرو بوده، اما عمل نکرده اند، مطابق گفته مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگو باشند و حتی جریمه پرداخت کنند.

محمدرضا کلامی همچنین با اعلام اینکه هیچ وارد کننده ای حق پیش فروش ندارد، مگر اینکه از دفتر نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن وتجارت مجوز گرفته باشد، گفت: این مجوز زمانی صادر می شود که شرکت تعهدات معوقه نداشته باشد، یعنی باید مجوز ثبت سفارش قبلی برای تحویل فوری یا پیش فروش را اجرایی و همه خودروها را به متقاضیان پیش فروش واگذار کرده باشد و هیچ معوقه ای از قبل باقی نمانده باشد، تا بتواند مجوز بعدی ثبت سفارش را بگیرد. بنابراین مردم در حال حاضر که واردات خودرو ممنوع شده باید نسبت به عرضه خودرو توسط نمایندگان رسمی واردات بسیار دقت کنند که آیا آنها مجوز پیش فروش و مجوز ثبت سفارش دارند، یعنی خودرو آن در گمرکات است یا خیر. به طور کلی برای متخلفانی که در لباس نماینده دروغین و با تبلیغات خلاف واقع قصد پیش فروش خودرو دارند، به مردم توصیه می شود، از هر گونه خریدی به این شیوه خودداری کنند.

 

سندنگین خودرو3سند نگین خودرو 2

سند نگین خودرو5سند نگین خودرو4

 

سند نگین خودرو7