بانک مرکزی فهرست واردکننده های خودروی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند را منتشر کرده، اما از آنجایی که قیمت خودروهای خارجی بین 60 تا 100 درصد تورم داشته، قیمت گذاری این خودروها و اینکه به چه کسانی فروخته می شود اهمیت بالایی دارد. مدیرکل اموراقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با موج اعلام کرد:دولت روی قیمت گذاری هر کالایی که با ارز 4200 تومانی وارد شده نظارت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در حال حاضر بانک مرکزی،در راستای شفافیت اطلاعاتی، اسامی شرکت های خودرویی که  در سامانه سازمان توسعه تجارت ثبت سفارش کرده و ارز به نرخ رسمی دریافت کرده‌اند، را منتشر کرد، اما موضوعی که در این زمینه جالب توجه است، وجود نام شرکت های نه چندان مطرحی خودرویی که تنها واردکننده هستند و هیچ مونتاژی هم انجام نمی دهند، حال این مسئله با آنچه که دولت در زمینه ممنوعیت واردات خودروی کامل «سی پی یو» اعلام کرده مغایرت دارد، البته باید دید آیا این شرکت ها پیش از زمان اعلام ممنوعیت واردات خودرو، درخواست خود را ثبت سفارش کرده اند، یا اینکه پس از ابلاغ ممنوعیت واردات 1400 قلم کالا، این ثبت سفارش انجام شده است. پیش از این مجتبی خسروتاج در حاشیه نشست خبری خود و پیش از ابلاغ ممنوعیت واردات خودروی خارجی درپاسخ به موج درباره روند ثبت سفارش خودرو در کشور گفته بود« از نظر این سازمان هیچ محدودیتی برای ثبت سفارش خودرو وجود ندارد، حتی در شرایطی که بانک مرکزی به این شرکت ها ارز 4200 تومانی ارائه ندهد به همین دلیل بسیاری از واردکننده ها ثبت سفارش خود را مانند روند گذاشته انجام داده اند» این موضوع حکایت از آن دارد که روند ثبت سفارش خودرو، حتی پس از تک نرخی شدن دلار و افزایش قیمت آن متوقف نشده بود. چراکه در آن زمان واردکننده های خودرو همچنان به دریافت ارز 4200 تومانی امیدوار بودند و از نظر دولت و نمایندگان مجلس ارز دولتی تنها باید به واردکنندگان قطعات خودرو تعلق می گرفت، اما در شرایط کنونی فهرست منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد که ارز دولتی به واردات خودروی خارجی تعلق گرفته است، از این رو باید زمان ثبت سفارش و واردات این شرکت ها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت معین شود. از طرف دیگر دولت باید روی موضوع قیمت گذاری این خودروها نظارت کند.

نظارت دولت بر کالای وارداتی با ارز 4200 

مدیرکل امور اقتصادی و سیاست های تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با موج ضمن اعلام اینکه همه کالاهای وادراتی با ارز 4200 تومانی باید با نظارت دولت قیمت گذاری شوند گفت: دولت برای اختصاص ارز دولتی، کالاها را در سه دسته تعریف کرده ، برای گروه کالاهای اساسی مستقیماً نظارت و قیمت گذاری می کند و اجازه نابسامانی و بروز قیمت های غیرمتعارف را نخواهد داد، در گروه دوم کالاها توسط صاحبان آن (تولیدکنندگان و واردکنندگان) در چارچوب ضوابط قیمت گذاری سازمان حمایت قیمت گذاری خواهند شد و گروه سوم کالایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند، قیمت گذاری از طریق اصناف و نظارت از سوی دولت واتحادیه ها انجام خواهد شد

محمدرضا کلامی با بیان اینکه خودروهایی خارجی که با ارز دولتی وارد نشده اند، طبق قانون دولت نمی تواند در قیمت گذاری آن ها داخالت کند افزود: به طور کلی هر کالایی که با ارز 4200 تومانی وارد شده باشد دولت باید بر روند قیمت گذاری و ... آن در بازار نظارت کند.

حال از آنجایی که در فهرست شرکت های واردکننده ای که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند، نام شرکت های خودرویی وجود دارد که تنها واردکننده ای خودروی کامل هستند، از این رو باید روند قیمت گذاری این خودروها زیر نظر دستگاه های نظارتی انجام شود، زیرا پس از نوسانات قیمت ارز، قیمت خودروهای خارجی نیز بین 60 تا 100 درصد افزایش داشته و اگر امروز خودروهای وارداتی با ارز 4200 تومانی قرار باشد به بازار عرضه شوند باید مطابق با قیمت های قبل از نوسان دلار به فروش برسند. هرچند سوالات زیادی در این زمینه مطرح است و باید دید چه اتفاقی رخ خواهد داد و در نهایت این خودروها به چه کسانی فروخته خواهد شد، زیرا خودرویی که امروز با قیمت ارز 4200 تومانی فروخته شود همان روز با بیش از 50 درصد افزایش قیمت خریدار خواهد داشت.