سیدجواد حسینی کیا گفت: برای رسیدگی به موضوع تغییر در اقلام وارداتی شرکت های که مجوز واردات محصول دیگری داشتند، نه تنها وزیر صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگو باشد، بلکه سازمان های نظارتی نیز باید ورود کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در پی انتشار فهرست شرکت های واردکننده کالا با ارز 4200 تومانی از سوی بانک مرکزی و ... اقلام وارداتی مورد نقد رسانه ها و تشکل ها قرار گرفته است، زیرا در این بین شرکت هایی هستند که مثلا مجوز واردات کاغذ روزنامه ای داشته اند، اما محصول دیگری وارد کرده اند، یا حتی برخی از این شرکت ها برای نخستین بار اقدام به واردات کاغذ کرده اند و پیش از این به عنوان یک شرکت پیمانکار در حوزه راه سازی ثبت شده اند. به همین دلیل گمانه زنی ها حکایت از این دارد که رانت هایی در این زمینه رخ داده است. یک عضو هیات رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار موج درباره اتفاقاتی که در فهرست کالاهای وارد شده رخ داده است گفت: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پاسخگو باشد و سازمان های نظارتی نیز باید ورود کنند، که چرا برخی شرکت ها با وجود اینکه مجوز واردات یک کالای خاص داشته اند، کالای دیگری را وارد کرده اند.

حسینی کیا افزود: این موضوع باید در دستور کار مجلس نیز قرار بگیرد و به زودی در جلسات کمیسیون صنایع و معادن مجلس بررسی خواهد شد.

در پی انتشار فهرست شرکت های واردکننده با ارز 4200 تومانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در نشست شنبه همین هفته در واکنش به سوال خبرنگاران درباره دلایل اعطای مجوز واردات به شرکت های که تخصص و حتی سابقه فعالیت ندارند گفت: در حال حاضر ملاک اصلی تعیین صلاحیت واردات، کارت بازرگانی است، هرچند در آینده شرایط تغییر خواهد کرد، زیرا براساس بررسی که در هیات دولت صورت گرفته، قرار است تنها شرکت های که دارای سابقه و تخصص کافی هستند کارت بازرگانی داده شود.