وحید مرندی مقدم گفت: تغییر شرایط واردات و بازار خودرو روی ضرورت اجرای استاندارد 85 گانه تاثیری نداشته است و تا ابتدای دی 97 خودروهای مونتاژ و تولید داخل باید به استاندارد 75 گانه برسند و یک سال فرصت برای اجرای استاندارد 85 گانه خواهند داشت.

معاون سازمان استاندارد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج پاسخ به این سوال که آیا تغییر شرایط بازار، واردات و ... روی اجرای مصوبه استاندراد 85 گانه تاثیری داشته است؟ گفت: با توجه به اینکه در ابتدای هفته از سوی دولت واردات خودرو کامل(سی بی یو) ممنوع شده است، به همین دلیل بحث نظارت بر استانداردهای خودرو و اجرایی کردن استاندارد 85 گانه برای خودروهای داخلی و مونتاژی لازم الاجراست و با وجود تغییر شرایط این مصوبه همچنان جدی است، زیرا این موضوع طبق مصوبه شورای عالی سازمان استاندارد و دولت لازم الاجراست و ما تنها مجری مصوبات هستیم.

وحید مرندی مقدم با بیان اینکه براساس مقررات، خودروهای سی کی دی که در داخل مونتاژ می شوند، مشمول قوانین تولید داخلی هستند افزود: اگر قرار باشد براساس تغییر شرایط در زمینه استاندارد 85 گانه تجدید نظری صورت بگیرد نیاز به تصمیم و مصوبه جدید دولت هستیم. البته در آن شرایط نیز استانداردها به قوت خود باقی می ماند و تنها نحوه ی اجرای این استانداردها ممکن است تغییر کند که تاکنون نیز در این زمینه هیچ موضوعی از سوی دولت و ... مطرح نشده است.

او با تاکید بر اینکه در حال حاضر برخی خودروهای تولید داخل استاندارد مرحله اولیه که شامل 65 استاندارد است را پاس کرده اند اظهار کرد: خودروهای تولید داخل باید تا ابتدای دی 97 استاندارد 75 گانه را پاس کنند و پس از تایید، یکسال پروانه تولید آن تمدید خواهد شد تا بتوانند به استانداردهای 85 گانه برسند و اگر بعد از 1 دی 97 به دنبال تاییدیه استاندارد باشند، مشمول استاندارد 85 گانه خواهند بود.