فرهاد احتشام زاد گفت: تاکنون ارز 4200 تومانی به واردکنندگان خودرو داده نشده و همچنان در انتظار نوبت هستیم و انتظار داریم دولت در راستای شفاف سازی فهرست دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی را اعلام کند.

رییس انجمن واردکننده های خودرو در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه هنوز بخشنامه ای درباره واردات خودرو با ارز صادراتی اعلام نشده است اظهار کرد: واردات با استفاده از ارز صادراتی شرکت های خرد بخش خصوصی ممکن است در مرحله طراحی باشد و هنوز به صورت رسمی به ما اعلام نکرده اند و تا زمانی که بخشنامه ای صادر نشود، نمی توان درباره اثربخشی آن سخن گفت.

احتشام زاده با بیان اینکه در حال حاضر واردکننده های خودرو در انتظار دریافت ارز 4200 تومانی هستند افزود: از آنجایی که هنوز طبقه بندی کالا برای دریافت ارز 4200 مشخص نشده، فرایند دریافت دارای روندی کند، بنابراین دولت باید با دستورالعمل های مشکلات پیش رو را حل کند، زیرا هر از گاهی بازار تحت تاثیر شوک های ناشی از اظهار نظرها و مسائل مانند نرخ ارز و ... قرار می گیرد.

او با بیان اینکه طبق اعلام بانک مرکزی 7.5 میلیارد دلار ارز برای تخصیص یافته است تصریح کرد: ما خواستار شفاف سازی بانک مرکزی هستیم و اینکه چه کسانی، این ارز 4200 تومانی را دریافت کرده اند و اینکه چند درصد آن ها شرکت های خصوصی، دولتی یا خصولتی بوده اند و چه کالاهای مشمول واردات از طریق این ارز بوده اند.

او درباره رویکرد مسئولان درباره تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات خودرو گفت: تاکنون جلسات زیادی با کمیسیون زیربنایی دولت، وزارت صنعت، کمیسیون های مجلس و کمیته ارزی بانک مرکزی داشته ایم. در این جلسات نگاه ها واقعبیانه و کارشناسی بوده و از نگاه های آرمانی که در بطن جامعه وجود دارد دور بوده و بیشتر راهکار ارائه شده است.