در جشن بزرگی که در محل مجموعه فرهنگی تفریحی فردوس فولاد مبارکه برگزار شد، بیش از ۳۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد گلریزان شد

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از خبرنگار فولاد، در این جشن باشکوه که با حضور سید اسداله جولایی رئیس ستاد دیۀ کشور، احمد خسروی وفا رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امنای ستاد دیۀ اصفهان، اسداله گرجی زاده مدیرکل زندان‌های استان اصفهان،  بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه و عصارزادگان فرماندار مبارکه، باغستانی رییس دادگستری و حجت الاسلام محرابی دادستان مبارکه و مدیران و نمایندگان بیش از یکصد شرکت از شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه در محل مجموعه فرهنگی تفریحی فردوس فولاد مبارکه برگزار شد، بیش از ۳۰ میلیارد ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد گلریزان شد.

این گزارش حاکی است در این جشن گلریزان، سید اسداله جولایی رئیس ستاد دیۀ کشور تصریح کرد: جشن های گلریزان فولاد مبارکه همواره در نوع خود کم نظیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ برپایی جشن گلریزان و کمک به همنوعان هر سال نسبت به سال قبل گسترده تر می شود گفت: سال گذشته حدود ۳۱۳ جشن و امسال بیش از ۴۰۰ جشن برگزار شده است و این امر مسئولیت پذیری آحاد جامعه را نشان می دهد.

وی افزود: فولاد مبارکه نیز به عنوان یک بنگاه اقتصادی در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی خود با برپایی چنین جشن هایی منشأ خیر و برکت در جامعه می شود و این امر بسیار ارزشمند است.

جولایی در ادامه اصلاح قوانین بیمۀ شخص ثالث، قانون چکهای برگشتی و مهریه را اقداماتی برای کاهش تعداد زندانیان جرائم غیر عمد دانست.

در این مراسم، بهرام سبحانی ضمن خیرمقدم به میهمانان حاضر، از توفیق برگزاری جشن گلریزان برای آزادی کسانی که ناخواسته گرفتار شده اند به عنوان یکی دیگر از اقدامات فولاد مبارکه در راستای تعهد به مسئولیتهای اجتماعی و همچنین فرصتی خدادادی برای مجموعۀ فولاد مبارکه یاد کرد.

وی با بیان اینکه از کل ۳۰۸۵ نفر زندانی جرائم غیرعمد آزادشده، ۱۵۰۰ نفر آنها از محل گلریزان‌های سالهای اخیر فولاد مبارکه آزاد شده‌اند، افزود: در گلریزان ماه مبارک رمضان امسال نیز به همت کارکنان، مدیران و شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه بیش از ۳۰ میلیارد ریال دیگر گلریزان شد که صمیمانه از همۀ عزیزانی که سخاوتمندانه باعث سربلندی انسانیت شده و می شوند، تشکر و قدردانی می کنم.

وی ادامه داد: با توجه به گستردگی زیرمجموعه‌های فولاد مبارکه در سایر استانهای کشور، خوشبختانه برنامه‌های گلریزان این شرکت به الگویی برای سایر استانها و صنایع کشور مبدل شده است.

دکتر سبحانی با تأکید بر اینکه زندانیان جرائم غیرعمد ناخواسته گرفتار شده‌اند، افزود: بسیاری از این افراد کارآفرین بوده‌اند و تعداد زیادی از آنها کسب وکار آبرومندی داشته اند، اما متأسفانه به دلایلی با مشکلاتی مواجه و روانۀ زندان ها شده اند. از این رو وظیفۀ انسانی همۀ ماست که آنها را یاری کنیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه برگزاری گلریزان‌ها تقسیم شادی و انسانیت با همنوعان نیازمند است، افزود: این بسیار لذتبخش است که چشم فرزندان و خانوادۀ چشم انتظار فرد زندانی به دیدن پدر یا مادر گرفتار خود روشن می شود. باید در نظر داشت که با آزاد شدن یک زندانی، جمعی از انسان‌ها مشعوف می شوند و جامعه نیز از این اقدام خیرخواهانه بی بهره نمی ماند.

وی خاطرنشان کرد: این وعدۀ الهی است که قرض دهندگان در راه خدا، در جایی که حتی تصور آن را نمی کنند، از سوی خداوند پاداش خیر خواهند گرفت؛ همان گونه که در فولاد مبارکه و سایر شرکت های زیرمجموعۀ آن شاهد تاثیرات خیر آن هستیم.

در ادامۀ این ضیافت عارفانه، عصارزادگان فرماندار شهرستان مبارکه طی سخنانی از توفیق خدمت در شهرستان صنعتی مبارکه ابراز خرسندی نمود و ابراز امیدواری کرد با همدلی سایر مسئولان و مردم شریف مبارکه بتوان به گردش چرخ صنعت فولاد مبارکه و رونق اقتصادی بیشازپیش این شهرستان کمک کرد.

وی در ادامه ضمن قدردانی از دکتر سبحانی و سایر مدیران و کارکنان فولاد مبارکه گفت: دشمن تلاش کرده است کار در عرصۀ اقتصادی را در کشور ما با مشکل مواجه کند، اما در همین شرایط نیز مشاهده میکنیم که شرکت فولاد مبارکه با تمامی ظرفیت خود مشغول به کار است و در اقتصاد کشور نقش آفرینی می کند.

فرماندار شهرستان مبارکه با اشاره به بازدید خود از خطوط تولید فولاد مبارکه، تصریح کرد: در تمامی خطوط تولید فولاد مبارکه شور و شوق تولید نزد کارکنان این شرکت موج میزند که این مهم وظیفۀ مسئولان را در حمایت از این حرکت جهادی و تولید اقتصادی بیش از هر زمان دیگر سنگین میکند.

وی آزادی جمعی از زندانیان جرائم غیرعمد به وسیلۀ گلریزان‌های شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه را مایۀ فخر و مباهات شهرستان دانست و اظهار کرد: مسئولان شهرستان مبارکه به ویژه شورای تأمین شهرستان تمام قد از این شرکت حمایت خواهند کرد تا فولاد مبارکه همچنان در اقتصاد کشور نقش آفرین و مؤثر باشد

این گزارش حاکی است در ادامۀ این برنامه، دکتر خسروی وفا رییسکل دادگستری و رئیس هیئت امنای ستاد دیۀ اصفهان گفت: در گلریزان های فولاد مبارکه هر سال نسبت به سال قبل شاهد اتفاقات بهتری بوده ایم. باید اذعان کرد انصافا کمکهای فولاد مبارکه به ستاد دیه در این سالها قابل توجه بوده؛ به نحوی که آزادی نیمی از زندانیان آزاد شده طی پنج سال اخیر از محل کمک های شرکای تجاری کسب وکار فولاد مبارکه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی مواقع که آزادی یکی از زندانیان غیرعمد حیاتی می شود و برای رد دین آن با مشکل لاینحل مواجه می شویم، به دفعات مکرر، نگاه ارزشمند مدیریت و کارکنان فولاد مبارکه به مسئولیتهای اجتماعی و سفرۀ بابرکت این شرکت گره گشا شده و امید و نشاط را به خانواده ای هدیه کرده است.

وی با تأکید بر اینکه آزادی ۱۵۰۰ نفر زندانی در جامعه بسیار قابل تأمل است، افزود: بیش از شش نفر درگیر مشکلات یک زندانی هستند؛ بنابراین با آزادی هریک از این گرفتاران خانواده های زیادی مشعوف می شوند و همین امر آثار مثبت بسیاری در جامعه بر جا میگذارد.

خسروی وفا تصریح کرد: همۀ کسانی که ناخواسته در زندانها گرفتار شده اند چشم امید به این گلریزان ها و مردانگی ها دوخته اند؛ به طوری که جمعی از مجرمان غیرعمد تحت تعقیب، قبل از ماه مبارک رمضان، به امید همین بزرگواریها خود را به قانون و زندانها معرفی کردند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز فولاد مبارکه به همراه شرکای تجاری کسب وکار خود بیش از ۲۰ میلیارد ریال کمک کرد گفت: این کمکها در کنار رضایتهایی که دادگستری و ستاد دیه از شاکیان گرفته، توانسته است انسانهای زیادی را به آغوش گرم خانواده ها بازگرداند و این امر واقعا قابل تقدیر است.

وی در پایان این جشن نیز در مصاحبه با خبرنگار فولاد با اشاره به جمع آوری مبلغ ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در گلریزان سال گذشته از سوی شرکت فولاد مبارکه و شرکای تجاری کسب وکار این شرکت افزود: جمع شدن بیش از ۳ میلیارد تومان در این جشن گلریزان بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است. مطمئنا با این میزان کمک جمع زیادی از گرفتاران دربند به آغوش خانواده های خود باز خواهند گشت.

رئیس کل دادگستری با مثبت خواندن عملکرد فولاد مبارکه در حوزۀ مسئولیتهای اجتماعی گفت: در شرکت فولاد مبارکه تجارت پاک به معنی واقعی صورت میگیرد و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری بر اشتغالزایی و حمایت از کالای داخلی تأکید بسیاری دارند، این شرکت درزمینۀ اشتغال زایی و کارآفرینی نیز به خوبی وارد میدان شده و در جامعه به خوبی عمل کرده است. در کلام آخر باید اذعان کرد فولاد مبارکه باعث افتخار کشور است.

اسداله گرجی زاده مدیرکل زندانها و مدیرعامل ستاد دیۀ استان اصفهان نیز در پایان جشن گلریزان فولاد مبارکه گفت: همت والای فولاد مبارکه و شرکای تجاری این شرکت واقعا باعث غافلگیری و خوشحالی همۀ مسئولان استان شد. همه ساله گلریزان های فولاد مبارکه نسبت به سایر گلریزان ها سرآمد است. نوع نگاه فولاد مبارکه و زیرمجموعۀ این شرکت به کمک به همنوعان در کشور مانند یک الگو مطرح است؛ چراکه خیر و نیک اندیشی مقوله ای است که اگر به صورت یک اصل در جامعه رواج بیشتری یابد، مشکلات جامعه نیز حل خواهد شد. از این رو باید نگاه فولاد مبارکه به این بحث در جامعه نیز نهادینه شود تا جامعه به ثبات بیشتری برسد. این حرکات همانند یک مهر اطمینان و به تعبیر دیگر یک سوپاپ اطمینان برای اجتماع است؛ به طوری که اگر جایی به مشکل برخوردیم، مطمئن باشیم که می توان به جایی یا حرکتی اطمینان کرد تا مشکل حل شود. همۀ دستگاه ها باید همانند فولاد مبارکه همت کنند و چنین تشکلهایی را ایجاد کنند تا بتوان به عنوان نمادی ارزشمند در مواقع خاص از طریق آنها به جامعه کمک کرد.

در همین خصوص، حسن رحیمی دادستان عمومی و انقلاب اصفهان گفت: در گلریزان امسال مدیرعامل و کارکنان فولاد مبارکه به همراه شرکتها و شرکای تجاری کسب وکار این شرکت گل کاشتند.

وی با تأکید بر اینکه نجات جامعه یک اصل است، گفت: قانون باید در جامعه اجرا شود؛ اما در کنار اجرای این قوانین، برای افرادی که ناخواسته گرفتار شده اند، برگزاری چنین گلریزانهایی به پایداری و ثبات خانواده ها منجر می شود و در نتیجه، اجتماع از شیوع ناهنجاریها و فساد مصون می ماند.

در جریان برگزاری این جشن باشکوه محمد ناظمی هرندی مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه نیز گفت: برگزاری جشن گلریزان از سوی فولاد مبارکه یکی از نمودهای عینی توجه این شرکت به مسئولیتهای اجتماعی است؛ همچنان که پرداختن به این امور در دنیا و به طور مشخص در دین مبین اسلام نیز مورد تأکید قرار گرفته است. اینکه افراد، گروه ها و سازمانهای متعالی باید فراتر از مسئولیتهای اقتصادی خود به مباحث اجتماعی و آیندۀ جامعه نیز توجه کنند، یک اصل اساسی و انکارناپذیر است که خوشبختانه فولاد مبارکه به عنوان شهروندی وظیفه شناس از ابتدا به آن توجه داشته است.

وی خاطرنشان کرد: نیمی از کل مبالغی که در گلریزانهای ۵ سال اخیر در سطح استان جمع آوری شده است از محل گلریزان های فولاد مبارکه و شرکای تجاری کسب وکار آن بوده است که ۱۵۰۰ نفر را شامل می شود. این بدان معنی است که ۱۵۰۰ خانواده با این گلریزانها گرمی کانون خانواده و زندگی را مجددا احساس می کنند.

وی خاطرنشان کرد: به ضرس قاطع باید گفت این دستاوردها حاصل تلاش همه جانبۀ مجموعۀ فولاد مبارکه و مسئولان استان است و مایه افتخار استان اصفهان و کشور محسوب می شود.

در جریان برگزاری این گلریزان خبرنگار فولاد با برخی مدیران و نمایندگان شرکای تجاری فولاد مبارکه اصفهان که در جلسه حضور داشتند، گفت وگو کرده است. این گفت وگوها را در ادامه می خوانید:

مهندس کارگهی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توکافولاد

امشب در این گلریزان حضور پیدا کردم تا به همنوعان و همشهریان خود که غیرعمد گرفتار شده اند، کمک کرده باشم. به خاطر داشته باشیم که زندانیان جرائم غیرعمد ناخواسته و یا در اثر بدشانسی گرفتار شده اند. زندانی شدن خود شخص یک طرف مسئله است و مصیبتهایی که گریبان گیر خانوادۀ آنها می شود مسئلۀ مهمتری است. آسیبهای اجتماعی که فرزندان آنها را تهدید میکند ممکن است در آینده آنها را با معضلات بزرگتری مواجه کند؛ به همین دلیل هریک از ما باید در برابر این مهم احساس مسئولیت کنیم و از به مخاطره افتادن آیندۀ فرزندان این سرزمین، در حد توان خود جلوگیری کنیم. این اتفاق ممکن است برای هرکدام از ما نیز اتفاق بیفتد. کمک هایی که در این گلریزانها جمع می شود کمک به نجات یک زندگی، یک خانواده و کمک به همۀ جامعه است. به خاطر داشته باشیم آثار خیروبرکت این کمکها به شرکتهای ما نیز برمی گردد؛ همانگونه که شرکت توکافولاد در مقطعی با مشکلات متعددی مواجه شد و گره کور این مشکلات در راستای مسئولیتهای اجتماعی شرکت، به لطف خداوند و با همکاری که با بهزیستی داشتیم، باز شد. بدون اغراق باید اعلام کنم همکاری و مشارکت شرکت سرمایه گذاری توکافولاد با بهزیستی، از ابتدا با خود خیروبرکت به ارمغان آورد و اکنون مشکلات شرکت به حداقل رسیده است. فراموش نکنیم که نباید به این افراد به چشم یک زندانی نگاه کرد. بسیاری از این افراد انسانهای شریفی بوده و هستند و ناخواسته گرفتار شده اند. برخی از آنها کارآفرین و پیمانکارانی بوده اند که در مقطعی چندین نفر با کار در کارگاه های آنها امرار معاش میکردند.

مدیرعامل شرکت تولیدی متین پیروز سپاهان

امشب فرصتی دست داد تا بنابر وظیفۀ انسانی خود، در جشن گلریزان کمک به هموطنان به میزبانی فولاد مبارکه شرکت کنیم و از این بابت بسیار خوشحالیم. این وظیفۀ همۀ ماست که درد دیگران را درد خود بدانیم و برای اصلاح جامعه تلاش کنیم. هرکس می تواند به اندازه توانایی خود در این خصوص همت کند تا گرفتاری را از بند ناخواسته آزاد سازد.

مدیرعامل گروه صنعتی ماهان فولاد

این چهارمین سالی است که افتخار حضور در گلریزان فولاد مبارکه را داریم و همواره از این حرکت بسیار ارزشمند استقبال کرده ایم. این همیاری ها باعث میشود گرههای بزرگی که ناخواسته به زندگی برخی هموطنان افتاده است، باز شود. به جرئت می توانم بگویم که هر خطری که در شرکت ما ختم به خیر می شود، بدون شک در اثر همین اقدامات خیرخواهانه بوده است.

مدیرعامل شرکت سریر صنعت امیر

من از بازنشستگان فولاد مبارکه هستم. با احداث این شرکت تلاش کرده ایم به رونق اقتصادی بیشتر کشور کمک کنیم. افتخار می کنم که به چنین ضیافتی دعوت شده ام. در هر بار حضور در گلریزان، از خداوند خواسته ایم که بتوانیم قدمی برای سلامت خانواده های هموطنان برداریم. برنامۀ شرکت ما این بوده و هست که علاوه بر مشارکت در گلریزان، در راستای اشتغالزایی افراد آزادشده هم گامهایی برداریم. آزادی هر فرد و سرپرست خانواری که ناخواسته گرفتار شده است در سلامت جامعه نیز مؤثر واقع می شود.

مدیرعامل شرکت آرمان بار

مشارکت در کارهایی که بازتاب آن تمام جامعه را دربرمیگیرد مسلما به سلامت هرچه بیشتر جامعه منجر می شود. کمک به رهایی همنوع کوچکترین خدمتی است که می توانیم انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت رنگهای صنعتی پرتو فولاد فام

گلریــــزان تلاشــــــی است بــــرای رهـــــایی انسانهایی که بدون تقصیر گرفتار شده اند؛ تلاش ارزنده ای برای نجات خانواده ها؛ خانواده هایی که صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته اند. این حرکت در ماه مبارک رمضان نشان می دهد مسلمانان فقط به فکر خود نیستند و در برابر هم احساس مسئولیت می کنند. یکی دیگر از مهمترین آثار برگزاری این گلریزانها این است که جوانان نیز یاد می گیرند به فکر همنوعان خود باشند و در برابر هم احساس مسئولیت کنند و کارهایی انجام دهند که به رشد روزافزون جامعه منجر شود. آنان یاد میگیرند در آیندۀ کاری خود به جامعه نیز توجه کنند.