موج

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفتگو با موج مطرح کرد:

رییس اتحادیه گوشت قرمز گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت از 16 هزار به 24 هزار تومان افزایش صادرات دام بود که پس از ممنوعیت آن روند صعودی قیمت متوقف شد.

علی اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج گفت: پس از ممنوعیت صدور مجوز صادرات دام در چند روز اخیر شاهد توقف افزایش قیمت گوشت قرمز بوده ایم و این مساله تا تنظیم کامل بازار ادامه دارد.

وی مهم ترین دلیل افزایش قیمت گوشت در چند وقت اخیر را بالا بودن قیمت تولید دانست و اظهار کرد: قبل از افزایش نرخ ارز به دلیل نزدیک بودن قیمت دام در داخل و خارج از کشور، قاچاق دام کمی صورت می گرفت؛ اما پس از تلاطم در بازار ارز و افزایش نرخ ارز قاچاق و صادرات دام صرفه اقتصادی پیدا کرد و با افزایش قاچاق و صادرات، عرضه گوشت در داخل کم و این  اتفاق باعث افزایش قیمت گوشت شد.

ملکی ادامه داد: با افزایش نرخ ارز تولید کننده و حتی قاچاقچی به طمع کسب سود بیشتر دام را از کشور خارج می کند اما با تدابیری که اندیشیده شد محدودیت 

وقتی که ما شاهد بالا رفتن قیمت ارز باشیم صادر کننده و حتی قاچاقچی دام به طمع کسب سود بیشتر، این محصول را از مرز خارج می کرد و با تدابیری که با همکاری مراکز دولتی اندیشیده شد محدودیت صادرات تا اطلاع ثانوی پایدار خواهد ماند.البته در چند وقت اخیر به دلیل افزایش نظارت ها میزان قاچاق دام از کشور کاهش یافته است.

گوسفند.

ملکی در ادامه گفت: با تاثیری که صادرات دام بر افزایش قیمت گوشت در بازار داشت، قیمت دام از 14-16 تومان به 24 هزار تومان رسید، از این رو اتحادیه طی درخواستی از ارگان های دولتی تقاضای توقف صدور مجوز برای صادرات دام کرد و دولت نیز موافقت کرد. خوشبختانه ثبات حاضر در بازار را نتیجه این اقدام می دانیم.

وی ادامه داد: محدودیت صادرات تا اطلاع ثانوی پایدار خواهد ماند همچنین با افزایش نظارت ها در کشور و مبادی ارزی میزان قاچاق در کشور نیز بسیار محدود شده است و این دو اتفاق باعث عرضه بیشتر دام در کشور شده و از افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز جلوگیری خواهد کرد.

کشور های عربی مقاصد قاچاق دام

ملکی در رابطه با قاچاق دام و تاثیر آن بر افزایش قیمت گوشت گفت : قیمت خرید گوشت در کشورهای عربی عاملی وسوسه انگیز برای قاچاق دام و گوشت است و  دام از ایران بیشتر به کشورهایی از جمله؛ امارات، عمان، قطر و کویت قاچاق می شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها