سید فضل الله قریشی نیاز مصرفی کشور به ابریشم را بیش از میزان تولید این کالا در کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری موج، سید فضل الله قریشی عنوان کرد: با توزیع 10 جعبه تخم نوغان در استان نزدیک به 300 کیلو ابریشم را درانتهای سال 97 خواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در استان توتستان برگی وجود ندارد، تصریح کرد: در سال جاری با کاشت 4000 اصله نهال توت اصلاح شده در خوی توتستان اختصاصی نوغانداری ایجاد شده است.

احیای نوغانداری در آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه تولید ابریشم در استان به دلیل نوپا بودن زیاد قابل توجه نیست، اظهارکرد: از آنجایی که این صنعت درشرف شکل گیری بوده و مقدار جعبه توزیعی زیر20 جعبه است بنابراین درنظر داریم درصورت افزایش جعبه در سال‌های آتی بیمه نوغان داری انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نیاز کشور به نخ ابریشم بیشتر از نخ تولیدی کشور است، بنابراین احیای صنعت نوغانداری در آذربایجان غربی می تواند گام بلندی در جهت اهداف نظام و تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی باشد.

قریشی در خصوص برنامه های سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در خصوص ترویج صنعت نوغانداری گفت: دوره آموزش پرورش کرم ابریشم در نقده، خوی و میاندواب با اعتبار 4 میلیون تومان صرفا جهت آموزش و خرید وسایل برگزار شده و در سال جاری نیز دوره های آموزشی برای کارشناسان پهنه جهت ارتقای دانش فنی و علمی و برگزاری دوره آموزشی برای کشاورزان جهت ترغیب به پرورش کرم ابریشم برگزار خواهد شد.