معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نوسازی 20 هزار خودرو با اعتبار 5 هزار میلیارد تومان اجرا خواهد که صندوق کارآفرینی امید اعتبار آن را تامین و سازمان راهداری یارانه سود سپرده را پرداخت خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، عبدالهاشم حسن نیا در مراسم تحویل 500 دستگاه مینی بوس در طرح نوسازی گفت: در حال حاضر 600 هزار راننده در ناوگان فعال هستند که این طرح نوعی حمایت از آن ها خواهد بود، پیش از این به نوسازی مینی بوس کمتر توجه شده و امسال 5 هزار میلیارد گردش مالی برای نوسازی 20 هزار خودرو از سوی سازمان راهداری در نظر گرفته شده که سازمان راهداری بابت سود سپرده یارانه می دهد و صندوق کارآفرینی امید در این بخش حمایت می کند.

رییس سازمان راهداری کشور درباره برنامه های پیشرو افزود: اکنون 18 هزار کیلومتر شبکه بزرگراهی داریم که باید به 20 هزار کیلومتر برسد. همچنین در حال حاضر 400 هزار دستگاه خودرو، اتوبوس، مینی بوس و کشنده در جاده ها داریم که 250 هزار دستگاه آنها فرسوده است و امیدواریم با نوسازی خدمات کیفی تری را در این بخش ارائه دهیم.

نوسازی 2200 خودرو در طرح کلید به کلید

همچنین مشاور سازمان راهداری کشور در این مراسم گفت: در نوسازی روی در بخش اتوبوس تحول بزرگی انجام شده و در بخش مینی بوس این برنامه به تازگی آغاز شده است. امروز 57 هزار دستگاه می نی بودس فرسوده وجود دارد که میانگین عمر آنها 24 سال است و حتی عمر ان ها از کشنده ها که میانگین عمری 16 ساله دارند بیشتر است.

سعدالله بمانا در مراسم تحویل 500 دستگاه مینی بوس افزود: در حال حاضر یک طرح با منابع داخلی سازمان برای سیستم مسافربری اجرا می شود، گرچه کمبود اعتبارات در سازمان وجود دارد با این حال اعتباراتی هم برای پروژه نوسازی اتوبوس و سواری اختصاص داده شده است. از این رو طرح نوسازی کامیون نیز پس از امضای قرارداد با همکاری شرکت نفت و شرکت سازنده انجام می شود.

او با بیان اینکه 2100 دستگاه خودرو سال گذشته تحویل شده است تصریح کرد: امسال نوسازی 8 هزار دستگاه خودرو در برنامه داریم. همچنین 2200 دستگاه خودرو در بخش مسافری و باری در دستور کار خواهد بود که 10 میلیارد و 666 میلیون دلار اعتبار آن است. این در طرح که با عنوان کلید به کلید مطرح است از سوی دفتر ریاست جمهوری اجرا می شود. همچنین 2 میلیارد 762 میلیون دلار برای نوسازی 65 هزار خودرو پیش بینی شده است که به زودی اجرا خواهد شد.

نوسازی حمل و نقل لوکوموتیو اشتغال رایی صنعت

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل مانند یک لوکوموتیو در توسعه اشتغال عمل می کند و در راستای حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی موثر است.

رضا نور الهی در مراسم تحویل 500 مینی بوس در طرح نوسازی گفت: بخش حمل و نقل عمومی و توزیع نقش کشانه در اشتغال دارد و روی بخش های دیگر مانند یک لوکوموتیو عمل می کند، زیرا قطعه سازهای زیادی به این بخش مرتبط است. بنابراین علاوه بر اشتغال مستقیم به طور غیر مستقیم در اشتغالزایی با ظریب 3 موثر است.

او با اشاره به ضرورت اجرای طرح نوسازی گفت: اگر بخشی از صنعت قطعه سازی را با رویکرد حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی اجرا شود می تواند ظرفیتی برای توسعه اشتغال باشد.همچنین اگر بخش لجستیک و حمل و نقل باری را فعال کنیم می توانیم در پرداخت اقساط نوسازی به آنها کمک کنیم که این اقدام را باید از طریق برنامه های اینترنت توسعه داد.