وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران با مشکلات برجای مانده از گذشته همچون تحریم ها و عوارض و نتایج آن درگیر هستند برخی از امور هنوز اصلاح نشده و شورای پول و اعتبار باید با بخش صنعت کشور همراهی بیشتری برای رفع موانع داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز دوشنبه در آیین افتتاح ویدئو کنفرانسی کارخانه شیشه فلوت کاویان فریمان توسط رئیس جمهوری، با بیان اینکه  82 درصد کالاهای وارداتی به کشور واسطه ای و سرمایه ای است که برای رفع نیازهای تولیدی وارد می شود، اظهار کرد: تنها 10 درصد کالاهای وارداتی از خارج مصرفی است و پارسال هم در راستای حمایت از کالای داخلی، یک درصد بر سود بازرگانی ورود کالا افزوده شد.

وی گفت: افزایش 27 درصدی میزان ورود ماشین آلات صنعتی، رشد هشت درصدی برق مصرفی واحدهای صنعتی بزرگ و روند رو به افزایش صدور پروانه های صنعتی از نشانه های سیاست گذاری درست در عرصه صنعت است. 

خراسان رضوی، رتبه نخست کشور در ایجاد اشتغال 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: استان خراسان رضوی با ایجاد 124 هزار شغل در سال گذشته، رتبه نخست تولید اشتغال کشور را دارد اما هنوز 260 هزار نیروی بیکار در این استان وجود دارد. 

وی طرح شیشه فلوت کاویان را از بزرگترین واحدهای تولید شیشه کشور خواند و گفت: خط تولید 800 متری این واحد محصولی با بالاترین فن آوری روز دنیا تولید می کند و حمایت از سرمایه گذار این طرح، حمایت واقعی از کالای ایرانی است.

شریعتمداری اظهار کرد: برای از بین بردن بیکاری باید دست سرمایه گذاران را بوسید و از سرمایه گذاری آنها حمایت کرد و سرمایه گذار هم چیزی جز احترام و ارزش نمی خواهد.

وی گفت: در حالی که بسیاری از سرمایه گذاران با مشکلات برجای مانده از گذشته همچون تحریم ها و عوارض و نتایج آن درگیر هستند برخی از امور هنوز اصلاح نشده و شورای پول و اعتبار باید با بخش صنعت کشور همراهی بیشتری برای رفع موانع داشته باشد.

شریعتمداری با بیان این که اگر صنعت در کشور توسعه یابد زندگی و حیات کشور تضمین می شود، افزود: بدون تردید در کشور به کار و تلاش بیشتر و مجاهدت در تولید و مدیریت نیازمندیم و کار اداری ساده برای حل مشکلات کشور پاسخگو نیست و همه باید برای کار متراکم برنامه ریزی کنند.

وی اظهار کرد: از مهمترین فرصتهای کشور ما نسل جوان آن است که باید از این امکان ارزشمند استفاده کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: همزمان با کارخانه شیشه فریمان، کارخانه سیمان غرب آسیا در شهرستان تربت جام، واحد تولید انواع لامپ های ال.ای.دی در ملک آباد و واحد تولید آجر نسوز در مشهد نیز به بهره برداری رسید. 

مدیرعامل شرکت شیشه فلوت کاویان فریمان گفت: 40 درصد ماشین آلات به کار گرفته شده در این طرح در گروه صنعتی کاوه تولید شده و مابقی از کشورهای چین، آلمان و بلژیک خریداری شده است.

محمدرضا صادقی ارجمند با اشاره به ساخت این کارخانه در زمینی به مساحت 172 هزار و 327 متر مربع با زیربنای 83 هزار و 195 متر افزود: برای این طرح هزار و 220 میلیارد ریال اعتبار ریالی و 52 میلیون یورو فاینانس هزینه شده که برای 510 نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است. 

وی گفت: این واحد پس از تکمیل، سالانه 40 هزار تن شیشه رفلکس، 220 هزار تن شیشه فلوت و 20 هزار تن آینه تخت سفید تولید می کند. 

صادقی، با اشاره به آغاز عملیات ساخت این کارخانه در سال 93 بیان کرد: امروز خط تولید شیشه فلوت به بهره برداری رسید و ماه آینده نیز خطوط تولید شیشه رفلکس و آینه تخت به بهره برداری می رسد. 

مدیرعامل شرکت شیشه فلوت کاویان فریمان تاکید کرد: مدیریت شرکت، قبل از راه اندازی این طرح پیش بینی صدور تولیدات آن به افغانستان، آسیای میانه و استان های همجوار را داشت اما اکنون تولیدات آن به صورت رقابتی به کشورهای استرالیا، لهستان و برزیل هم صادر می شود. 

شهرک صنعتی کاویان فریمان در 45 کیلومتری جاده مشهد- فریمان قرار دارد. 

رئیس جمهوری به همراه شماری از معاونان و وزیران خود در قالب سفری دوروزه از روز یکشنبه به استان خراسان رضوی سفر کرده بود، چندین طرح صنعتی، عمرانی و خدماتی را راه اندازی کرد.