قیمت نفت امروز در بازارهای جهانی تحت تأثیر دو عامل افزایش تولید نفت ایران و آمریکا کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری موج، امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت خام برنت با 24 سنت کاهش به 72.49 سنت به فروش رفت. نفت وست‌تگزاس آ‌مریکا هم با 5 سنت افزایش به قیمت 67.30 دلار به فروش رفت.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت، قیمت نفت برنت روز چهارشنبه با خبرهایی مبنی از افزایش قیمت نفت شیل آمریکا و همچنین افزایش تولید نفت ایران بالا رفت. 

نوربرت روکر رئیس استراتژی کالا در جولیوس بائر گفت، سروصداهای ژئوپلتیکی همچنان در منطقه بالاست و توانست قیمت نفت را تا 75 دلار در هر بشکه برساند. 

وی اضافه کرد: افزایش ناامنی در منطقه نوسان زیادی دارد، اما می‌تواند قیمت نفت را رو به جلو افزایش دهد. ایران یکی از اعضای کشورهای صادرکننده نفت اوپک است و به عنوان صادرکنندگان کلیدی محسوب می‌شود.

بر اساس گزارش مسئولان داخلی این کشور میزان تولید نفت ایران در ماه آوریل رکورد زده است. 

از سوی دیگر افزایش تولید نفت آمریکا هم مزید علت شده تا با بالا رفتن عرضه در بازار قیمت تا حدودی کاهش یابد.

بر اساس گزارش‌ مؤسسه امریکن‌پترولیوم میزان ذخایر نفت آمریکا با 3.4 میلیون بشکه افزایش به 432 میلیون و 575 هزار بشکه در هفته منتهی به 27 مارس بوده است. 

افزایش تولید نفت آمریکا به حدی بوده که توانسته است عربستان را پشت‌سر گذاشته و به دومین کشور بزرگ تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود. در حال حاضر از نظر تولید روسیه جایگاه نخست، آمریکا دوم و عربستان سوم است.