وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال گذشته بیش از 50 میلیارد دلار کالا از کشورهای دیگر وارد کرده‌ایم و تجارت ما با سایر کشورها سالانه 200 میلیارد دلار است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، وزیر صنعت معدن و تجارت در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی ایران و ازبکستان با بیان اینکه ایران در طی سال گذشته حدود 52 میلیارد دلار درآمد نفتی کسب کرده است گفت:ایران یکی از کشورهای مهم صادرکننده نفت و گاز به شمار می‌رود وسال گذشته موفق شد تا 47 میلیارد دلار کالاهای غیرنفتی را به بازارهای جهانی صادر کند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه ایران اولین تولید کننده فولاد سنگین در دنیا است افزود: کشور ایران نزدک 110 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد دارد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه مبادلات ایران با سایر کشورها نزدیک به سالانه 200 میلیارد دلار است تصریح کرد:ایران دارای توانایی های خوبی است و در حوزه صنایع پتروشیمی پیشرفت های خوبی بدست آورده ایم که می تواند مورد بهره برداری همه همسایگان باشد و چنین کشوری با چنین خصوصیاتی می تواند شریک تجاری خوبی  باشند.

وزیر صنعت ادامه داد:پیش بینی رشد اقتصادی ایران براساس گزارش صندوق جهانی پول بالای 4 درصد را نشان می‌دهد همچنین خط تولید خودروهای ایرانی در بعضی از کشورهای همسایه ایجاد شده است و ایران در مجموع طی سال های اخیر موفق شده است رشد منفی صنعتی خود را پارسال به یک رشد مستمر تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری موج، در این اجلاس کمیسیون مشترک در محل سازمان توسعه تجارت ایران، نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولتی و بخش‌های خصوصی ایران و ازبکستان درباره راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور در زمینه‌های حمل و نقل، گمرک، بانکی، سرمایه گذاری، ورزش، گردشگری، فرهنگی، استاندارد، صنعت و ارتباطات مذاکره می کنند.

امضای چند سند همکاری اقتصادی نیز در دستور کار این اجلاس قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج