در ۶ ماه گذشته، تمام شهروندان ایرانی ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزش پولی را از دست داده‌اند و بنابراین در این فضا، قطعا جلب سرمایه‌گذاری اتفاق نمی‌افتد از طرفی هم با تک نرخی شدن قیمت ارز بخصوص قیمت دلار بسیاری از رانت های موجود در بازار ارز برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، نوسانات نرخ ارز از سال گذشته به امسال منتقل شد و تلاطم در بازار ارز در تعطیلات نوروز ادامه پیدا کرد و این مساله تا به امروز تداوم داشته است. متاسفانه این وضع، ضعف دولت در کنترل بازار را نشان می دهد چرا که دولت باید راهکار فنی را برای کنترل نرخ ارز اعلام کند.

بسیاری از مسئولان و کارشناسان قیمت این روزهای بازار ارز را غیر واقعی و یک حباب می‌دانند.

براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (شنبه هجدهم فروردین ماه) با ۵ ریال کاهش نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۳۷ هزار و ۸۱۴ ریال اعلام کردند.

طی گزارش میدانی خبرنگار موج در روز‌های گذشته دلار با نوسانات چشمگیری رو به رو شد تا جایی که در بسیاری از صرافی‌ها، نه دلار می‌خریدند و نه دلاری برای فروش داشتند و در برخی از صرافی ها دلار را به قیمت 5180 تومان می فروختند و 5150 تومان نرخ خرید دلار از مشتری بود.

در پی افزایش قیمت دلار، باعث می‌شود مردم سپرده‌های خود را در بانک‌ها از ریال به دلار تغییر دهند در نتیجه بانک‌ها و اقتصاد کشور ورشکستگی زودرس را تجربه می‌کند.

علم اقتصاد بیان می‌کند اگر ارزش صادرات بیشتر از واردات باشد ارزش پول کشور افزایش می‌یابد در حالی که این موضوع در ایران صادق نیست؛ سقوط ارزش پول ملی با رشد وحشتناک تورم، ایجاد شکاف طبقاتی، کاهش قدرت خرید عامه مردم برابر است.

درسال 1390 هر ایرانی بابت یارانه 45 دلار از دولت دریافت می‌کرد در حالی که در سال 1397 این مبلغ به دلیل افزایش نرخ ارز به 8 دلار کاهش یافته است. همچنین در سال 1390 حقوق کارگران حدودا 700 دلار بود اما امروزه حقوق آنها حدود 200 دلار شده است.

نوسانات قیمت ارز

در ۶ ماه گذشته، تمام شهروندان ایرانی ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزش پولی را از دست داده‌اند و بنابراین در این فضا، قطعا جلب سرمایه‌گذاری اتفاق نمی‌افتد از طرفی هم با تک نرخی شدن قیمت ارز بخصوص قیمت دلار بسیاری از رانت های موجود در بازار ارز برطرف خواهد شد. اما داشتن نوسان در قیمت ارز بدلیل اقتصاد نفتی و بیمار کشور به این زودی ها برطرف نخواهد شد.

محمد مقامی کارشناس مسائل اقتصادی در پاسخ به سوال خبرنگار موج که آیا افزایش قیمت دلار پیش بینی می شود گفت:تا هفته اول اردیبهشت ماه سال جاری با شیب ملایمی کاهش نرخ دلار را خواهیم داشت،اما از هفته دوم اردیبهشت 97 به علت آغاز بازی های جام جهانی 2018 و سفرهای خارجی با افزایش تقاضا در بازار ارز مواجه خواهیم شد که این امر در کنار مسائل اقتصادی و المان های متفاوت باعث  گرانی دلار خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج