معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت:در افق۱۴۰۴ تعیین شده است کشاورزی حفاظتی در منطقه مرسوم شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری موج به شهرستان دزفول طی بازید خبرنگاران از مزارع مزرعه به نژادی گندم در مرکز تحقیقات کشاورزی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر، ۵۱۷ هزار تن بذر گواهی شده گندم در کشور تولید می شود گفت:۷۵ هزار تن (معادل یک چهارم تولید کشوری) در خوزستان تولید می شود.

قاسمی نژاد افزود:علاوه بر بذر گندم، سالانه ۶۵۰ تن بذر کلزا، ۷۰ تن بذر ذرت و ۶۰۰ تن بذر شبدر در استان تولید می شود.

به گفته وی در دولت یازدهم، با بکارگیری ۳ رقم جو و ۵ رقم گندم، در مصرف سالانه ۹۷۰ میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شده است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه‌ در استان خوزستان ۷۵ تن بذر گندم گواهی شده  در ۱۷ رقم تولید می شود ادامه داد: ضمن اینکه ۴ هزار و ۵۰۰ تن بذر مادری و حدود ۶۰۰ تن بذر پرورشی داریم که این میزان حدود ۳۸۰ هزار هکتار اراضی آبی  و حدود ۱۵۲ هزار هکتار اراضی دیم را پوشش می دهد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با بیان اینکه در افق ۱۴۰۴ قرار است کشاورزی حفاظتی در منطقه مرسوم شود تصریح کرد: بذر ۳۰ درصد از سهم تولید را بر عهده دارد و در حال حاضر که کشور با مساله بحران آب مواجه است  که بذر می تواند به ما کمک قابل توجهی  کند.

قاسمی نژاد گفت:با توجه به شرایط استان و بر اساس مصوبه شورای کشاورزی استان خوزستان کشت برنج برای سال زراعی ۹۸-۹۷ در خوزستان ممنوع می شود.

همچنین طی پنج سال اخیر سطح زیر کشت برنج در این استان نصف شده  و از حدود ۹۷، ۹۸ هزار هکتار به کمتر از ۴۰ هزار هکتار رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج