رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت:متاسفانه حدود 70 درصد از فارغ التحصیلان کشاورزی بیکار هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، احمد  کبیری رئیس نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه از 230 هزار نفر از فارغ‌التحصیلان نظام مهندسی کشاورزی تنها 30 درصد آنها در بخش دولتی و خصوصی مشغول به کار شده‌اند بیان مرد:حدود 70 درصد از فارغ التحصیلان کشاورزی بیکار هستند.

کبیری با اشاره به اینکه 17درصد در بخش دولتی و 13 درصد در بخش دولتی فعالیت می‌کنند تصریح کرد:بسیاری ازجوانان این رشته تحصیلی علاقه‌مند به کار زیادی در کشور هستند که این لشکر فارغ‌التحصیلان را باید جذب عرصه‌های کار و تولید کنیم.

وی با اشاره به اینکه در حوزه آب و خاک و محیط زیست، شاهد مشکلات جدی هستیم گفت:سال هاست بحث آب از مرز بحران گذشته است، اما همچنان برداشت بی رویه ادامه دارد.

در مناطق خوزستان و غرب کشور با بحث ریزگردها روبرو هستیم که برای این امر باید تصمیمات درستی اتخاذ شود، چراکه طبیعت دستخوش تغییر و تحولاتی قرار گرفته است.

کبیری از واردات سالیانه 300 میلیون عدد بذر هیبرید خبر داد و گفت: برای این میزان واردات، سالانه حدود 100 میلیارد تومان ارز از کشور خارج می شود که با توجه به نوسان نرخ ارز، این میزان افزایش می‌یابد، که با حمایت وزارت جهاد درصدد تولید بذر خیار،گوجه فرنگی، فلفل، خربزه، پیاز، هندوانه و گیاه استراتژیک کنجد هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: بذر تولید داخل علاوه بر افزایش کیفیت، قیمت آن نصف بذر خارجی است که این امر برای کشاورزان مقرون به صرفه است.

به گفته وی؛ با افزایش تولید بذر کنجد، امکان کاهش وابستگی واردات دانه روغنی وجود دارد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج