معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:بیش از یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن شکر در کشور تولید شده و بر این اساس واردات این محصول در سال ۹۷ ضروری نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، معاون وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با واردات شکر در سال 97 و با توضیح اینکه در گذشته 50 درصد شکر مورد نیاز کشور وارد می شد،گفت:با توجه به بحران آب در کشور اقدامات بسیار زیادی در جهت بهبود عملکرد چغندر قند انجام گرفت و در همین راستا، عملکرد چغندرقند طی سالهای ۹۲ تا ۹۶ از ۴۲ تن به ۶۰ تن رسیده است و هم اکنون عملکرد چغندرقند در کشور ما در حد اتحادیه اروپا است.

74 تن چغندر قند در کشت پاییزه تولید شد

کشاورز با اشاره به اینکه عملکرد چغندر در کشت پائیزه سال جاری ۷۴ تن بوده است افزود: تا به  امروز ۸ میلیون و ۵۰ هزار تن چغندر قند در کشور تولید شده است و با احتساب شکر نیشکری، بیش از یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن شکر در کشور تولید شده و بر این اساس واردات این محصول در سال ۹۷ ضروری نخواهد بود.

در 5 سال آینده در زمینه پنبه خودکفا می شویم

وی ادامه داد:حدود ۱۳۰ هزار تن بش پنبه در کشور نیاز داریم و پیش بینی می شود تا ۵ سال آینده در زمینه تولید پنبه به خودکفایی برسیم.

کشاورز در زمینه تولید دانه های روغنی نیز با اشاره به اینکه ظرفیت تولید کلزا در ایران از اتحادیه اروپا بیشتر است، گفت: فکر می کنم سال آینده درصد خوداتکایی ما در این زمینه به بیش از ۱۲-۱۳ درصد برسد.

معاون حجتی با اشاره به اتفاقات خوبی که در زمینه تولید کلزا رخ داده است، تصریح کرد: در حال حاضر کشاورزان به تولید این محصول بسیار راغب شده اند و بهینه کردن مصرف بذر را پذیرفته اند. هم اکنون مصرف بذر این محصول به حدود ۶ کیلوگرم رسیده اما باید ۴ کیلوگرم شود. این در حالی است که در چهار سال قبل مصرف این بذر ۲۰ کیلوگرم بوده است.

کشاورز به سرانجام تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم پرداخت و گفت:موضوع گندم با بحث نان گره خورده و چون قیمت نان یارانه ای است دولت نیز رعایت درآمدهایش را می کند بنابراین تصمیم گیری در این زمینه برای دولت مردان مشکل شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج