مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت:بیش از ۸۰ درصد کودهای تامین و تدارک شده توسط این شرکت، تولید داخلی است و مابقی از طریق واردات تامین می شود و این درحالیست که سال ۸۶ فقط ۲۰ درصد کود مورد نیاز کشور از داخل تامین می شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر با اشاره به اینکه در سال جاری، برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به این شرکت، تامین ۲ میلیون و ۳۰۵ هزار تن انواع کودهای شیمیایی از نوع ازته، فسفره و پتاسه بود است افزود:از این میزان تاکنون، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن تامین شده و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن از طریق شرکت خدمات حمایتی به کشاورزان عرضه شده است.

رسولی با بیان اینکه در حال حاضر، میزان ذخایر استراتژیک این شرکت از سه نوع کود (ازته ، فسفره و پتاسه) بیش از ۳۰۰ هزار تن است پرداخت و خاطر نشان کرد:با این میزان ذخیره، به استقبال کشت بهاره می رویم.

وی ادامه داد:بیش از ۸۰ درصد کودهای تامین و تدارک شده توسط این شرکت، تولید داخلی است و مابقی از طریق واردات تامین می شود و این درحالیست که سال ۸۶ فقط ۲۰ درصد کود مورد نیاز کشور از داخل تامین می شد.

به گفته رسولی امسال علی رغم افزایش قیمت خرید کودهای داخلی و خارجی، افزایش قیمت کود در داخل نداشتیم و برای سال آینده نیز برنامه ای برای افزایش قیمت کود نداریم.

وی بیان داشت:بخش عمده ای از بذور (بخصوص گندم و جو) که توسط این شرکت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، از تولید داخلی است و ۱۰۰ درصد بذوری وارداتی (که عمدتا بذور دانه های روغنی هستند) از برندهای شرکت های معتبر دنیاست.

رسولی در مورد قیمت‌گذاری کود اوره هم گفت: هر کیسه ۵۰کیلویی کود اوره را ۳۱هزار تومان خریداری و ۳۷هزار تومان به کشاورزان می‌فروشیم و در تلاشیم تا در حد امکان افزایش قیمتی را اعمال نکنیم. 

به گفته رسولی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در حوزه تدارک گندم و جو حدود 70 هزار تن بذور گندم و جو تامین و تدارک و به فروش رسانده است و کمبودی در آنها اتفاق نیفتاد. در حوزه دانه‌های روغنی هم بیش از 385 هزار کیلوگرم از مرغوب‌ترین بذور تولیدی توسط این شرکت تامین، تدارک و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

وی یاد آور شد:طبق گزارش موسسه آب و خاک نیاز کشور به کود بیش از چهار میلیون تن است اما مصرف در ایران کمتر از این مقدار است و این به خاطر عدم آگاهی کشاورزان است. ما کمتر از یک سوم استانداردهای جهانی کود مصرف می‌کنیم که باید این روند اصلاح شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج
آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها