مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی‌گفت: چیزی به نام مافیای نیروگاه‌سازی نداریم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به اینکه سال آینده ۳۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد شد، تصریح کرد: تأکید وزارت نیرو بر مدیریت تقاضا باعث خواهد شد به جای ساخت یک نیروگاه هزارمگاواتی که حدود ۵۵۰ میلیون یورو هزینه آن می شود این رقم در جای دیگری هزینه و مصرف شود

محسن طرزطلب با اشاره به اینکه دراین ایام شاهد افتتاح نیروگاه یزد، لرستان، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان و کرمان هستیم تصریح کرد:نیروگاه تابان در استان یزد و واحد بخار نیروگاه چادرملو روز شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و نیروگاه گل گهر با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و همچنین عملیات کلنگ زنی نیروگاه ارس که توسط بخش خصوصی احداث شده، افتتاح می‌شود.

به گفته وی نیروگاه تابان در دو واحد گازی به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات و یک واحد بخاری به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات افتتاح می‌شود. از سوی دیگر دو واحد گازی ۱۶۰ مگاواتی در نیروگاه گل گهر نیز به بهره برداری می رسد.

کاهش میزان مصرف سوخت در نیروگاه های کشور

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه حرارتی میزان مصرف سوخت در نیروگاه های کشور را ۱۷۵ میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: طی ۴-۵ روز گذشته این میزان به ۷۰ تا ۷۵ میلیون لیتر کاهش پیدا کرد و علت آن هم تخصیص سوخت به بخش خانگی بوده است.

طرزطلب همچنین در بخش دیگر از صحبت هایش افزود:اصلاً چیزی به نام مافیای نیروگاه‌سازی وجود ندارد

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی درباره اینکه شرکت برق حرارتی چه میزان بدهی دارد، گفت: حداکثر بدهی شرکت برق حرارتی از ۱۵ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است که امیدواریم این مبلغ نیز به تدریج کاهش یابد. و این بدهی بابت احداث نیروگاه، وام‌ها و تعهدات دولت برای احداث نیروگاه بوده است.

وی به علت طولانی شدن ساخت نیروگاه توسط شرکت یونیت ترکیه پرداخت و گفت:شاید یکی از دلایل طولانی شدن این پروژه این بود که این قرارداد اولین طرح سرمایه‌گذاری در صنعت برق به این شکل بود که سرمایه‌گذار خارجی منابع مالی با خود به صنعت برق آورد پس همین موضوع باعث شد تا یک مقدار کار طولانی شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج