عضو هیات علمی دانشگاه راهکار نقد کردن و رهایی بانک ها از دارایی های سمی موسسات مالی را تشریح کرد.

احسان خاندوزی در رابطه به این مساله که آیا بانک های کشور دچار ورشکستگی هستند یا خیر به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج گفت: در شرایط کنونی اظهارنظر در این باره سخت و کم فایده است. سخت از این لحاظ که ما تنها به صورت های مالی رسمی بانک ها دسترسی داریم. براین اساس نمی توان صراحتا دلیل بر ورشکستگی یا قرار داشتن در آستانه ورشکستگی برخی بانک ها پیدا کرد. 

وی افزود: از طرفی مطلع هستیم که بخشی از صورت های مالی بانک ها با دقت کافی و براساس استانداردهای سختگیرانه در حوزه ذخیره گیری بانک ها و شناسایی زیان و یا دارایی های غیر وصول محاسبه نمی شود. لذا ممکن است اگر این دقت لحاظ شود نتیجه آن ورشکستگی بانک ها باشد. از سویی مطرح کردن این بحث کم فایده است چون صرفا با طرح این موضوعات مردم و سپرده گذاران نگران می شوند و سطح سرمایه گذاری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: با این حال بحث بر سر اینکه آیا بانک ها ورشکسته هستند یا خیر در سطح سیاستگذاری مهم است و دولت و مجلس باید به آن توجه ویژه داشته باشند. زیرا بانک ها در تمام دنیا دارای حق انحصاری در خصوص توان خلق اعتبار دارند و تنها نهادی است که اگر همه سپرده گذاران با هم برای برداشت پول خود مراجعه کنند بهترین بانک ها با بهترین شاخص های حسابرسی هم قادر به پاسخگویی نیستند. لذا ادامه کار بانک ها منوط به اعتماد مردم است. 

خاندوزی افزود: به همین دلیل سیاستگذاران باید این مساله برایشان جدی باشد و اگر حتی برخی بانک ها دچار ناطرازی مالی هستند مورد توجه قرار گیرند زیرا اگر به مشکلی بخورند تاثیراتش در جامعه بسیار بزرگتر از تاثیری است که مشکلات برخی موسسات به اصطلاح غیرمجاز بر کشور تحمیل کردند. به همین دلیل جای تعجب است که با وجود هشدار کارشناسان اقتصادی  چرا دولت و مجلس دستور کار اولیه خود را رسیدگی به وضعیت ناطرازی سیستم بانکی قرار نمی دهند.

وی در پاسخ به این سوال که راه حل دارایی های سمی که برخی بانک ها در ازای دریافت بدهی خود از دولت متقبل شده اند چیست بیان داشت: تجربه بسیاری از کشورها نشان داده است در این مواقع باید شرکت هایی تاسیس شود که انگیزه نقد کردن این دارایی ها به هر قیمتی را داشته باشند. در ایران هم زمانی که مشکل مطالبات غیرجاری شدت یافت برخی بانک ها دست به چنین اقدامی زدند که باعث عملکرد موفقتری نسبت به سایر بانک هایی که از این روش استفاده نکردند، شد. لذا در مورد دارایی هایی که از موسسات به اصطلاح غیرمجاز به برخی بانکها رسیده راه حل تاسیس چنین شرکت هایی است تا بتوانند این اموال را زنده کنند. 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج