معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در نه ماه امسال، ۲۷۶ هزارتن گندم از کشور صادر شده که این میزان صادرات نسبت به دوره مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۳۵۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۷۵۹ درصد افزایش دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به رشد میزان صادرات گندم در 9 ماهه نخست سال نسبت به دوره مشابهه سال گذشته اظهار کرد: در نه ماه امسال، ۲۷۶ هزارتن گندم از کشور صادر شده که این میزان صادرات نسبت به دوره مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۳۵۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۷۵۹ درصد افزایش دارد.

عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی، اظهار کرد: سهم این میزان صادرات از کل صادرات غیر نفتی به لحاظ وزنی نیز ۴.۷۴ درصداست.

بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی به بخش باغی با سهم 63.43 درصد تعلق گرفت

به گفته وی در نه ماهه امسال بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی به لحاظ وزنی مربوط به زیر بخش زراعی با سهم ۶۳.۴۳ درصد، باغی با سهم ۲۱.۵۸ درصد و دام و طیور با سهم ۱۲.۳۱درصد بوده است.

بخشنده، بیشترین میزان صادرات محصولات کشاورزی به لحاظ ارزشی را مربوط به زیر بخش باغی با سهم ۴۸ درصد، زراعی ۲۴.۸۱ درصد و دام و طیور با سهم ۱۷.۸۸ درصد عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در نه ماهه سال جاری،۹۰۶ هزارتن محصولات باغی به ارزش یک میلیارد و ۹۲۲ میلون دلار، دو میلیون و ۶۶۳ هزارتن محصولات زراعی به ارزش ۹۹۴ میلیون دلار،۵۱۷ هزارتن محصولات دام و طیور به ارزش ۷۱۶ میلیون دلار و ۷۸ هزارتن محصولات شیلاتی به ارزش ۲۸۱ میلیون دلار از ایران به سایر کشورها صادر شده است.

بخشنده با اشاره به این که در نه ماهه امسال،۹۶ هزارتن پسته به ارزش ۸۵۲ میلیون دلار،۲۹۲ هزارتن محصولات لبنی به ارزش ۵۰۱ میلیون دلار،۴۶۸ هزارتن گوجه فرنگی (تازه و رب) به ارزش ۲۴۲ میلیون دلار و ۱۶۱ تن زعفران به ارزش ۲۱۹ میلیون دلار از کشور صادر شده است،خاطرنشان کرد: صادرات زعفران در نه ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۳۳ درصد و از نظر ارزشی ۲۶ درصد افزایش نشان می دهد.

صادرات گندم

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، صادرات خرما در این مدت را ۱۷۱ هزارتن به ارزش ۱۶۷ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: صادرات خرمای ایرانی در سال جاری ۲۳ درصد از نظر وزنی و ۱۸ درصد از لحاظ ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

بخشنده گفت: در مدت یاد شده،۸۳ هزارتن انگور (تازه و سایر) به ارزش ۱۲۶ میلیون دلار و ۲۵۶ هزارتن سیب درختی به ارزش ۱۰۴ میلیون دلار از کشور صادر شده است.

در نه ماهه سال جاری ۲۶ هزارتن شیرخشک به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شده است

وی، ارزآوری صادرات سیب زمینی و هندوانه را به ترتیب ۱۷۷ و ۱۳۸ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: در نه ماهه سال جاری ۲۶ هزارتن شیرخشک به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار از کشور صادر شده است که این میزان صادرات نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۹۷ درصد از لحاظ وزنی و ۷۵ درصد از نظر ارزشی رشد داشته است.

به گفته این مقام مسئول در نه ماه امسال، ۲۷۶ هزارتن گندم از کشور صادر شده که این میزان صادرات گندم نسبت به دوره مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۳۵۲ درصد و از لحاظ ارزشی ۷۵۹ درصد افزایش دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج