آژانس خبری دولتی عربستان، اس‌پی‌ای، اعلام کرد که این کشور از روز دوشنبه قیمت بنزین را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، آژانس خبری دولتی عربستان، اس‌پی‌ای، اعلام کرد که این کشور از روز دوشنبه قیمت بنزین را بالا برده است.

این اقدام با هدف استفاده بهینه‌تر از انرژی، به صورت هم‌زمان با برنامه جاه‌طلبانه اصلاحات انجام می‌شود تا منابع درآمدی دولت تقویت شده و وابستگی بزرگترین صادرکننده نفت خام به نفت کاهش یابد.

گفته می‌شود قیمت بنزین با اکتان ۹۱ از لیتری ۰.۷۵ ریال به لیتری ۱.۳۷ ریال افزایش خواهد یافت در حالی که بنزین با اکتان ۹۵ که قبلا لیتری ۰.۹۰ ریال فروخته می‌شد حالا به قیمت ۲.۰۴ ریال به ازای هر لیتر به فروش خواهد رسید. قیمت سوخت دیزل برای خودروهای سنگین دست‌نخورده باقی ماند.

طبق برنامه جدید بودجه دولتی بلندمدت ۲۰۱۸، که ماه گذشته منتشر شد، دولت عربستان برنامه‌های خود برای از بین بردن سوبسید طیف گسترده‌ای از محصولات انرژی را کندتر خواهد کرد.

در ۲۰ دسامبر ملک سلمان رسماً اعلام کرد که تاریخ هدف برای از بین بردن کسری بودجه دولت را از تاریخ هدف اولیه ۲۰۲۰ به ۲۰۲۳ موکول کرده است تا فشار بر رشد اقتصادی کاهش یابد.

دولت عربستان در سال ۲۰۱۶ برنامه اصلاحات گسترده خود را اعلام کرد که گفته می‌شود هدف آن ارتقا سطح و کیفیت خدمات ارائه شد به وسیله دولت و دستیابی به آینده‌ای شکوفا و توسعه پایدار است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج