وزیر جهاد کشاورزی گفت:ما باید به دنبال دانش و ابزار تکنولوژی روز باشیم و آن را در کنار یافته های داخلی قرار دهیم و پس از بومی سازی به کشاورزان انتقال دهیم.

به‌ گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، وزیر جهاد کشاورزی در مراسم سی و دومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی با بیان اینکه از بهره برداران نمونه که نوید بخش کشاورزی آینده کشور هستند، قدردانی می کنیم بیان داشت: این نمونه ها پیشرو کشاورزی هستند و به ما درس های زیادی می آموزند که همین نمونه های ملی راه جدیدی را برای کشاورزی ما باز می کند.

حجتی با اشاره به اینکه اساسی ترین و مهمترین موضوع در بخش کشاورزی، تولید پایدار است افزود:مسایل زیست محیطی و حفاظت از منابع گرانبهای آب و خاک از مسایل مهم است که باید به آن توجه شود کشاورزان نمونه هم این موارد را رعایت کرده اند.

وی به توجه علم و دانش بنیان بودن بخش کشاورزی که از نکات مهم در بخش کشاورزی است پرداخت و ادامه داد:ما باید به دنبال دانش و ابزار تکنولوژی روز باشیم و آن را در کنار یافته های داخلی قرار دهیم و پس از بومی سازی به کشاورزان انتقال دهیم.

برای تولید محدودیت نداریم

وزیر  جهاد کشاورزی گفت:نکته مهم دیگر در تولیدات کشاورزی، افزایش بهره وری است که هنوز ظرفیت های مغفول زیادی در بخش کشاورزی کشور وجود دارد که می تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند.

حجتی توضیح داد:توجه به این موضوع  موجب توسعه تولید می شود و باید گفت برای تولید محدودیتی وجود ندارد.

وی به کارهای انجام شده در دولت اشاره کرد و گفت:در سه چهار سال اخیر، بخشی از این ظرفیت ها مانند کشت گلخانه ای، پرورش ماهی در قفس و گیاهان دارویی را شناسایی و استفاده کرده ایم و دولت توجه جدی و ویژه ای به بخش کشاورزی دارد و طی ۴۰ سال اخیر، در هیچ دوره ای مانند دولت تدبیر و امید در بخش آب و خاک در داخل مزرعه سرمایه گذاری نشده و این در حالیست که درآمد دولت محدود بوده است.

وزیر جهاد کشاورزی  تصریح کرد:تاکید رییس جمهوری بر حفظ آب و خاک، محیط زیست و تعادل بخشی به سفره های آب زیرزمینی است و در این زمینه هم وزارت جهاد کشاورزی طرح های عظیم آب و خاک را اجرا کرده.

وی افزود:طرح های زیادی را در این زمینه پیاده کرده ایم مانند: ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام و طرح ۲۳۰ هزار هکتاری استان های غربی و شمال غربی کشور را در سراسر کشور ایجاد شده است.

به گفته این مسوول در این طرح ها سیستم های نوین آبیاری اجرا می شود.

وی تصریح کرد:طبق گزارشات به دست من رسیده تا ۴۰ روز گذشته نزدیک به ۱۵۴ هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی اجرا شده و پیش بینی می کنیم این سطح تا پایان سال ۹۶ از ۲۰۰ هزار هکتار عبور کند.

حجتی افزود:همچنین در طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان نیز اقداماتی همچون عملیات زهکشی، تسطیح و تجهیز اراضی کشاورزی انجام می شود

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج