رئیس جمهور قزاقستان اعلام کرد: این کشور ممکن است صندوق بازنشستگی دولتی ۲۳ میلیارد دلاری خود را با صندوق نفت ۵۷ میلیارد دلاری به منظور یکپارچه کردن مدیریت‌شان ادغام کند.

به گزارش خبرگزاری موج، این کشور آسیای مرکزی سرشار از نفت خارجی‌ها را برای مدیریت دارایی‌های صندوق نفت خود استخدام می‌کند و افزوده شدن صندوق بازنشستگی ممکن است فرصت‌های بیشتری را برای توسعه ایجاد کند.

نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان در تلویزیون دولتی اعلام کرد: نروژ تجربه خوبی داشته است. آنها صندوق بازنشستگی خود را با صندوق ملی خود مشابه صندوقی که ما داریم یکی کردند و شاید ما نیز به همین شکل عمل کنیم.

صندوق بازنشستگی دولتی قزاقستان امسال پس از این‌که روسلان یردنایف، مدیرعامل سابق و سایر مدیران آن بر سر خرید اوراق قرضه منتشره توسط یک شرکت داخلی در قبال دریافت رشوه، به اختلاس متهم شدند با بحران اعتبار روبه‌رو شد.

محاکمه این افراد ماه گذشته برگزار شد و وکیلان آنها به رسانه‌های قزاقستان اعلام کردند این مدیران که از سوی صندوق اخراج شده‌اند، اتهامات علیه خود را انکار کرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، صندوق نفت که به نام رسمی صندوق ملی شناخته می‌شود، ماه جاری به دنبال شکایت بانک مرکزی که روشن کرد بانک نیویورک ملون حدود ۴۰ درصد از دارایی‌هایش را به دلیل یک شکایت علیه دولت قزاقستان بلوکه کرده است، مورد توجه قرار گرفت.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج