تولید نفت خام آمریکا دوباره روند رو به رشد پیدا کرده و صادرات نفت آمریکایی به رکورد بالایی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری موج، ما عمده تولید نفت آمریکا، نفت شیل سبک است. به گفته بیل بارنس، مدیر شرکت مشاوره انرژی "پیسگاه پارتنرز"، صادرات نفت آمریکا به خصوص نفت شیرین فوق سبک ممکن است سال آینده با محدودیت تقاضا روبرو شود.

انتظار می‌رود تولید نفت در آمریکا سال میلادی آینده به رکورد ۹.۹ میلیون بشکه در روز بالغ شود. صادرات نفت آمریکا در هفته‌های اخیر رکوردشکنی کرد و برای نخستین در ۲۷ اکتبر از مرز ۲ میلیون بشکه در روز عبور کرد.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، سال گذشته ۵۱ درصد از ۸.۴ میلیون بشکه در روز نفت خامی که در ۴۸ ایالت آمریکا تولید شد، نفت سبک با چگالی ۴۰.۱ ای پی آی بود. هر چه درجه ای پی آی بالاتر رود، نفت سبک‌تر خواهد بود. عمده تولید نفت ۴۸ ایالت چگالی ۳۰.۱ ای پی آی یا بالاتر داشت.

با وجود اختلاف قیمت قابل توجهی که نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نسبت به برنت در ماه‌های اخیر داشته، صادرات آمریکا به رکورد بالایی رسیده است.

با این‌همه به گفته بارنس، عوامل عرضه و تقاضای متعددی وجود دارد که ممکن است تمایل خریداران برای واردات نفت فوق سبک آمریکا را کمتر کند.

یکی از این دلایل، لیبی و نیجریه است که دو عضو اوپک هستند اما از شرکت در توافق کاهش تولید معاف شده‌اند و به تدریج تولیدشان را که به دلیل ناآرامی داخلی بی‌ثبات بود افزایش داده‌اند و گریدهای نفت شیرین سبک خود را به پالایشگاه‌ها صادر می‌کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج