حسین عباس نژاد، معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تاکید بر پیشتازی ایران در مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر ریسک دریانوردی در خزر به دلیل فقدان توافقنامه امنیت دریایی، بالا است.

به گزارش خبرگزاری موج،حسین عباس نژاد، معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: طبق کنوانسیون حقوق دریاها و آنچه از نظر حقوقی در دنیا متعارف است، کنوانسیون های بین المللی در صورتی در دریاهای بسته لازم الاجرا می شوند که کشورها با یکدیگر توافق کنند. به این معنی که کنوانسیون های دریایی که در زمینه ایمنی و محیط زیست دریایی در IMO تصویب شده، با توجه به عدم توافق در کشورهای حاشیه خزر، عملا اینها لازم الاجرا نیستند.

وی افزود: کشورهایی مثل ما و روسیه با توجه به اینکه از ایمنی بالایی دریانوردی، تلاش می کنیم عمده گواهینامه های فنی ایمنی را مطابق با کنوانسیون های بین المللی، روی ناوگان تحت پرچم اجرا کنیم. همچنین بنادر و آبراه هایمان تا جایی که امکان دارد، از تجهیزات و ایمنی لازم برخورداند.

عدم توازن ناوگان ایران و سایر کشورهای دریای خزر/ ریسک بالای دریانوری خزر

وی در خصوص مشکلات موجود ادامه داد: یکی نظارت و کنترل روی کشتی های خارجی است که علی رغم اجرای قوانین توسط ایران، عملا چون آنها اجرا نمی کنند لذا این توازن بین ناوگان ما و ناوگان خارجی برقرار نمی شود. آنها دلایلی را می آورند که ما تعهدی را نداریم و این قوانین لازم الاجرا نیستند.  این وضعیت ریسک ایمنی دریانوردی را بالا می برد.

عباس نژاد گفت: از طرف دیگر این عدم توازن مشکلات اقتصادی نیز ایجاد می کند. کشتی هایی که مقررات را اجرا می کنند هزینه هایشان بالاتر است و به همین میزان لازم است قیمت ارائه خدماتشان را افزایش دهند.

وی افزود: مشکلات دیگری هم وجود دارد که بعضا کشورهای حاشیه خزر در بحث نوبت دهی بیشتر شناورهای خودشان را اولویت قرار می دهند و ورود کشتی های ما به بنادرشان با مشکلاتی روبرو است.

وی اظهار کرد: کشورهای منطقه خزر چند سال پیش پروتکل تامین امنیت دریانوردی را امضا کردند که امین پروتکل هم آذربایجان است. در آن پروتکل، بندی وجود دارد که کشورهای منطقه می توانند در موضوعات مرتبط حمل و نقل دریایی تبادل نظر و توافق داشته باشند و پروتکل هایی را امضا کنند.

ایران پیشتاز ارتقا امنیت دریانوردی خزر

معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سال ها است که جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و افزایش ایمنی دریانوردی در دریای خزر به دنبال توافقنامه کنترل و بازرسی کشتی های حاشیه خزر، توافقنامه شناسایی مدارک دریانوردی دریانوردان ایرانی وکشورهای دیگر و توازن در ایمنی ناوگان طرفین حاشیه خزر است.

وی افزود: با توجه به پروتکل های قبلی بین کشورهای منطقه خزر،  فقط کشتی هایی می توانند در این دریا فعالیت  کنند که پرچم یکی از پنج کشور را داشته باشند.

وی اضافه کرد: سال گذشته در جلسه ای در حاشیه مجمع قبلی IMO با حضور مدیر عامل وقت سازمان بنادر و دریانوردی ایران و معاون وزیر حمل و نقل روسیه، موضوع امنیت دریانوردی در خزر بررسی شد و ایران پیشنهاد تنظیم پروتکلی در این زمینه را ارائه کرد که ضمن استقبال روسیه و ترکمنستان، به برگزاری جلسات سال گذشته به دعوت ترکمنستان منجر شد. در این دو جلسه کشورها روی متن اصلی پروتکل تامین ایمنی دریای خزر به توافق رسیدند.

توافق بر ضمیمه فنی و کنترل و بازرسی پروتکل سال گذشته

عباس نژاد گفت:  ما در آن اجلاس حضور فعالی داشتیم و دو موضوع مورد نظر ایران، با تایید کشورهای دیگر پذیرفته شد. نخست آنکه قرار شد این پروتکل ضمیمه ای با نام توافقنامه همکاری های کشورها در خصوص کنترل و بازرسی داشته باشد. همچنین مقرر شد این پروتکل یک ضمیمه فنی داشته باشد که در آن استاندردها و مقررات کنوانسیون های بین المللی قابل اجرا در خزر مشخص گردند.

وی افزود: طبق متن اصلی پروتکل تامین ایمنی دریای خزر، باید با حضور نمایندگان و مسئولین کشورهای حاشیه منطقه خزر اجلاسی در رابطه با ایجاد ضمیمه فنی و توافقنامه کنترل و بازرسی تشکیل شود و پس از آن در اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر به تصویب برسد و سپس به تصویب مجالس کشورها برسد که در این صورت تحول بزرگی در زمینه ایمنی و محیط زیست دریایی در خزر خواهد بود.

7 آذر؛ تاریخ آغاز کمیته فنی پروتکل امنیت دریایی خزر

وی ادامه داد: در اجلاس آخر ترکمنستان، ایران پیشنهاد میزبانی اجلاس مذکور را ارائه کرد و موافقت های کلی انجام شد و با پیگیری های وزارت خارجه و سازمان بنادر و دریانوردی  مقرر شد طی روزهای 7 و 8 آذر سال جاری نمایندگان 5 کشور حاشیه خزر در ایران جمع شوند و درقالب آن کمیته فنی که در متن پیش نویش پروتکل ترکمنستان تنظیم شده، دو پیوست پروتکل را تنظیم کنند.

معاون مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ما برای پیش برد کار، دو پیش نویس توافقنامه کنترل و بازرسی  و دیگری پیش نویس مقررات و استانداردهای احصا شده از کنوانسیون های بین المللی قابل اجرا در خزر را تهیه کردیم که از طریق وزارت خارجه به کشورها اعلام می شود.

اعلام آمادگی 4 کشور / وزارت خارجه پیگیر آذربایجان

وی اضافه کرد: تا به حال 4 کشور اعلام امادگی کرده اند و منتظر اعلام آذربایجان هستیم و وزارت امور خارجه پیگیر موضوع است. اصلی در اجلاس های خزر وجود دارد که باید تمام کشورهای حاشیه خزر باشند و اگر یکی نباشد رسمیت لازم ایجاد نمی شود و با مشکلاتی روبرو می شویم. اگر آذربایجان در یکی دو روز آینده آمادگی رسمی را کتبا اعلام کند در تاریخ های 7 و 8 آذر این اجلاس برگزار می شود.

وی ادامه داد: توافق دیگر در کشور ترکمنستان این بود که از مشاوره IMO نیز استفاده شود و قرار است جلسه ای قبل از مجمع هفته اینده با حضور نمایندگان 5 کشور برگزار شود و نحوه همکاری با IMO مشخص گردد. ما با دنبال آن هستیم که در این اجلاس یا اجلاس بعدی، نمایندگان IMO حضور داشته باشند و جمهوری اسلامی ایران مقدمات ایجاد یک نظام و استاندارد هماهنگی را برای تامین ایمنی دریانوردی در منطقه دریایی خزر به وجود خواهد آورد.

عباس نژاد گفت:  انشا الله در اجلاس پیش رو، نمایندگان ما شامل سازمان بنادر و دریانوردی و وزارت امور خارجه خواهند بود و کشورهای دیگر نیز از بخش ایمنی سازمان های مرجع دریاییشان نمایندگانی را خواهند فرستاد.

وی در پایان گفت: هدف اصلی ما کمک به ایمنی و در نهایت صنعت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است تا به افزایش ایمنی و توازن از نظر اقتصادی بیانجامد. در حال حاضر اختلاف بین ناوگان ها زیاد است. هر میزان شما ایمنی را بالا برید متحمل هزینه بیشتر می شوید و این هزینه بیشتر در رقابت های اقتصادی بین کشور ها اثر گذار است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج