وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: فضای مجازی به سرعت درحال توسعه است و زندگی روزانه میلیاردها انسان در سراسر جهان، روزبه‌روز بیشتر به فناوری‌ها و خدمات اینترنتی وابسته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پنجمین کنفرانس بین المللی فضای مجازی دهلی‌نو طی سخنانی گفت: فضای مجازی به سرعت درحال توسعه است و زندگی روزانه میلیاردها انسان در سراسر جهان، روزبه‌روز بیشتر به فناوری‌ها و خدمات اینترنتی وابسته می‌شود.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی در ایران طی چهار سال گذشته، افزود: در این مدت ظرفیت اینترنت بین الملل 15 برابر، تعداد کاربران شبکه IP داخلی 20 برابر، تعداد استفاده کنندگان باند پهن 10 برابر ظرفیت ترانزیت شمال – جنوب را 15 برابر افزایش دادیم. ضمن اینکه درحال حاضر 19 مرکز داده استانی دایر هستند و خدمات الکترونیکی سه برابر افزایش یافته است. 

آذری جهرمی با بیان اینکه بیش از 23 هزار تیم تدوین نرم افزار و 4500 شرکت نوپا محصولات خود را درحالی در نمایشگاه الکامپ امسال تهران به نمایش گذاشتند گفت که این موضوع 15 هزار شغل ایجاد کرده است.

وی همچنین با اعلام چهار برابر شدن محتوای داخلی تصریح کرد: ضمن اینکه با افزایش سه برابری حجم بازار برای خدمات و محتوای مرتبط با ICT روبرو بودیم که برنامه ریزی کردیم، این حجم از بازار تا 5 سال آینده سه برابر دیگر افزایش پیدا کند.

عضو کابینه دولت دوازدهم چنین توسعه‌ای را برای مردم مفید دانست و اظهار کرد: به دلیل استفاده از خدمات ICT مصرف سرانه انرژی نسبت به زمانی که چنین خدماتی در دسترس نبود به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام طی چهار سال آینده افزود: برای چهار سال آینده، علاوه بر گسترش خدمات و کاربرد اینترنت، در نظر داریم فناوری‌های جدید و کاربردهای نوین آن مانند IOT (اینترنت اشیا)، تجزیه تحلیل داده‌های کلان، هوش مصنوعی، شهرهای هوشمند، دولت موبایل را ارایه کنیم و امنیت شبکه را ارتقا دهیم.

آذری جهرمی با بیان اینکه بر این باوریم که فرصت‌های استثنایی ناشی از توسعه دیجیتال، زندگی خوب و راحتی برای مردم ایران فراهم می‌کند، تصریح کرد: بدون تردید، همانگونه که جنبه‌های مثبت بسیاری برای اینترنت وجود دارد، به همان ترتیب جنبه‌های نگران کننده‌ای نیز هست که نیاز به توجه دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح جنبه‌های نگران کننده اینترنت گفت: امروزه شاهد هستیم که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از خارج برای ایجاد تنفر، تبلیغ اطلاعات غلط، هماهنگی‌های تروریستی و تشویق به ناهنجاری‌ها استفاده می‌شوند.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید اظهار کرد: همچنین همانگونه که اطلاعات و سلیقه‌های شخصی در بسیاری از کاربری‌ها و موتورهای جست و جوگر در سطح بین الملل برای اهداف تجاری جمع می‌شوند، احترام به حقوق شخصی در اینترنت به سرعت در حال افول است.

وی با تاکید بر اینکه لازم است تدبیری موثر و مناسب برای برای کاهش تاثیرات نامطلوب این‌ها داشت، افزود: علاوه بر این امنیت شبکه و اطمینان از دفع به موقع حملات سایبری، امری بسیار حیاتی است.

آذری جهرمی تصریح کرد: ضمن اینکه نگرانی اساسی درباره حریم شخصی و حفاظت از داده‌ها، نیازمند نگاهی جدید به حد و حدود چهارچوب‌های حقوق بین الملل و جهانی برای کاربردها و خدمات است که برای حقوق حاکمیت هر کشوری لازم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان گفت: امیدوارم از طریق گفتمان بین المللی و اقدامات بازیگران گوناگون، همگی بتوانیم از اینترنت سودآور، امن‌تر، سالم‌تر و بهتر با کمترین تاثیرات منفی بهره ببریم. 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج