مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد گفت:هدف از اجرای طرح ترسیب کربن توسعه و پیشرفت روستا‌،ترویج و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی موج به استان یزد، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری‌استان یزد در بازدید از پروژهای طرح ترسیب کربن روستاهای اطراف ابرکوه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پروژه ترسیب کربن در ۱۲ روستای شهرستان ابرکوه در مصافتی بالغ بر ۷۰ هزار هکتار در حال انجام است گفت:این پروژه ها شامل طرح‌های اقتصادی از جمله زعفران‌کاری، ایجاد نانوایی‌های خانگی، ورمی‌کمپوس و سایر توانمندسازی های خانوار روستایی است.

محمد رضا آخوندی با اشاره به اینکه زعفران کاری از مهم ترین اقدامات در این پروژه ها است افزود: فعالیت این پروژه از سال 93 در شهرستان ابرکوه آغاز و همچنین زعفران‌کاری در سطحی بالغ بر 5 هکتار انجام شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج که میزان عملکرد برداشت زعفران در این منطقه چقدر است توضیح داد:با توجه به اینکه اولین سال است که زعفران در این منطقه تولید می‌شود هنوز در برابر استاندارد سایر مناطق کمتر است ولی پیش‌بینی می‌شود برداشت ما از سال سوم به بعد به رقم 6 تا 15 کیلوگرم در هکتار برسد.

آخوندی تصریح کرد:با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی در منطقه در سودآوری مناسب کشت زعفران روش مناسبی برای تامین درآمد هزینه‌های خانوار و کمک به اجرای طرح به حساب می‌آید.

به گفته این مسوول،تولید کنندگان این محصول مشکلی برای بازاریابی محصول خود ندارند. 

۷۰هزار کیلومتر طرح ترسیب کربن در استان یزد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد با بیان اینکه طرح ترسیب کربن در سطح بالغ بر 70 هزار کیلومتر در این منطقه اجرا می‌شود یاد آورشد:هدف از اجرای این طرح توسعه و پیشرفت روستا‌،ترویج و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج