نرخ خدماتی که در فرودگاه نجف به پروازهای ایرانی ارائه می‌شود، سه برابر فرودگاه‌های ایرانی و نرخ سوخت هواپیما نیز دو برابر قیمت فرودگاه‌های منطقه‌ای برای ایرلاین‌های ایرانی محاسبه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، پس از آنکه فرودگاه نجف در تابستان امسال نرخ خدمات هندلینگ پروازی در این فرودگاه را برای شرکت‌های ایرانی چهار برابر کرد و پس از آن نیز نرخ سوخت‌گیری هواپیماها را از ۹۸ سنت به بیش از یک  دلار و ۴۰ سنت افزایش داد، به نظر می‌رسد سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نماینده حاکمیتی ایران در صنعت هوایی این موضوع را به طور رسمی پیگیری می‌کند.

با توجه به بالا بودن تعداد پروازهای شرکت‌های ایرانی به مقصد فرودگاه نجف و برنامه‌ریزی برای انجام ۸۰۰ پرواز در ایام اربعین به مقصد این فرودگاه به نظر می‌رسد در صورت  به نتیجه بخش نشدن مذاکرات نیاز به تجدیدنظر جدی و تلاش برای انتخاب فرودگاه‌های جدید وجود خواهد داشت.

در این راستا چند روز پیش دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفته بود که در صورت حفظ شرایط فعلی و مقاومت مسئولان فرودگاه نجف در برابر مذاکرات جدید احتمال آن وجود دارد که ایران به انتقال بعضی از پروازها به فرودگاه بغداد و حتی فرودگاه بصره فکر کنند. موضوعی که رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز آن را رد نکرده اما هر گونه تصمیم در این رابطه را به نهایی شدن مذاکرات با طرف عراقی منوط کرده.

طبق اظهارات عابدزاده در حال حاضر رایزنی با فرودگاه بغداد برای انتقال پروازها و مکاتبه با فرودگاه نجف برای بازگشت نرخ سود به قیمت قیمتی ادامه دارد و سازمان هواپیمایی کشوری در این راستا به مقامات دولتی کشور عراق نامه‌هایی را ارسال و مذاکراتی را در این زمینه ارسال کرده است. بر این اساس نرخ خدماتی که در فرودگاه نجف به پروازهای ایرانی ارائه می‌شود، سه برابر فرودگاه‌های ایرانی و نرخ سوخت هواپیما نیز دو برابر قیمت فرودگاه‌های منطقه‌ای برای ایرلاین‌های ایرانی محاسبه می‌شود.

با توجه به اینکه کمتر از یک هفته تا آغاز رسمی برنامه سفرهای اربعین وجود دارد باید دید که آیا مسوولان فرودگاه نجف کوتاه خواهند آمد یا شرکت‌های ایرانی مجبور می‌ شوند تصمیمات دیگری در این زمینه اتخاذ کنند.

با توافق تهایی صورت گرفته میان سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین‌های ایرانی سفرهای اربعین امسال در مسیر تهران- نجف- تهران برای هر نفر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سفر مشهد- نجف- مشهد برای هر نفر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

سازمان هواپیمایی اعلام کرده این تصمیم به منظور جلوگیری از رقابت مضر در فضای کسب و کار و بروز مشکلات برای مردم اجرایی شده است.  

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج