قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با ۰.۷۸ درصد افزایش به ۱۳۰۳ دلار و ۸۲ سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از رویترز، پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که ممکن است آمریکا از توافق هسته ای خارج شود و پس از آنکه انتشار امارهای ضعیف از نرخ تورم آمریکا احتمال افزایش نرخ بهره در اواخر امسال تا تضعیف کرد، قیمت طلا روز جمعه به بالاترین رقم در 2 هفته و نیم گذشته رسید.

پس از آنکه وقوع طوفان های اخیر تولید نفت در منطقه خلیج مکزیک را مختل کرده، به رغم افزایش قیمت بنزین اما نرخ تورم آمریکا در ماه سپتامبر همچنان پایین باقی ماند.

بر اساس اعلام موسسه فدواچ تول، بازار شانس افزایش نرخ بهره در ماریکا در ماه دسامبر را 82 درصد می داند، در حالی که این رقم قبل از انتشار گزارش نرخ تورم آمریکا 87 درصد بود.

طلا به شدت نسبت به افزایش نرخ بهره در امریکا حساس است، زیرا چنین افزایشی موجب بالا رفتن هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا و رشد ارزش دلار می گردد که هر دوی اینها به ضرر قیمت طلاست.

طلا

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات دیروز با 0.78 درصد افزایش به 1303 دلار و 82 سنت رسید. قیمت هر اونس طلای آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر نیز در پایان معاملات روز جمعه با 0.62 درصد افزایش به 1304 دلار و 60 سنت رسید.

دونالد ترامپ، روز جمعه با ادعای عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای و مطرح کردن احتمال خروج آمریکا از برجام، به این توافق بین المللی ضربه زد.

اوله هانسن، تحلیلگر ساکسوبانک در این باره گفت، اتخاذ یک موضع تقابلی تر در مورد ایران به نگرانی های موجود در بازار بر سر مسائلی همچون کره شمالی و آشفتگی سیاسی در واشنگتن اضافه می کند و تقاضا برای سرمایه گذاری امن در بازار طلا را افزایش می دهد.

شاخص ارزش دلار اندکی افزایش یافت

شاخص ارزش دلار بعد از سخنان ترامپ در مورد ایران اندکی افزایش داشت، اما بعدا فروکش کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج