با شروع تابستان و گرم شدن هوا مصرف برق به اوج خود می رسد تا جایی که شاهد قطعی برق در نقاط مختلفی از کشور هستیم اما وزارت نیرو اعلام کرده که هیچ برنامه ای جهت اعمال خاموشی نخواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، با توجه به نزدیک شدن به اوج گرمای تابستان شاهد مصرف بیشتر مردم از وسایل سرمایشی هستیم اما در این میان دو مساله مهم که با آن مواجه است مصرف آب و برق در این روزهای گرم از سال می باشد.

به همین دلیل در برخی مناطق کشور شاهد قطعی برق در برخی ساعات هستیم از طرفی صنعتگران برق روزهای پرکاری را می گذرانند تا بتوانند با تلاش مضاعف پایداری شبکه سراسری را تامین کنند.

شبکه ای که به صورت طبیعی حجم فعالیت اش در تابستان افزایش می یابد و در روزهایی که دما هوا به اوج خود می رسد میزان تقاضا از شبکه سراسری به حداکثر خود می رسد.

سازمان هواشناسی هم در اطلاعیه پیش بینی کرد: گرمترین روزهای سال را در پیش داریم که طبق الگوهای مصرف در مدت مشابه احتمال افزایش مصرف برق و عبور پیک حتی از مرز 55 هزار مگاوات نیز دیده می شود و احتمال خاموشی شبکه برق سراسری را می دهیم.

وزیر نیرو در جلسه هیات دولت چهارشنبه هفته گذشته با بیان اینکه کلیه نیروگاه ها، تیم ها و کارشناسان ما جهت مدیریت تامین آب و برق مصرفی مردم آمادگی کامل را دارند به خبرنگار خبرگزاری موج  گفت:در روزهای گرم شاهد اوج فعالیت و مصرف آب و برق توسط مردم هستیم؛ به نحوی که این میزان مصرف از میزان پیش بینی های ما هم پیشی گرفته، به طور مثال در استان هرمزگان اوج مصرف برق امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۹.۸ درصد افزایش داشته است.

چیت چیان تصریح کرد: این میزان مصرف در هیچ کدام از کشورهای دنیا و حتی ایران سابقه نداشته است و تنها راه این است که میان مصرف کنندگان و تامین کنندگان هماهنگی بیشتری صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: انتظار ما از شهروندان این است که در مصرف انرژی رعایت کنند و به طور مثال از چند وسیله برقی همزمان استفاده نکنند.

مدیرعامل توانیر هم  با اشاره به اینکه مجموعه صنعت برق تمام توان خود را برای تامین برق مشترکان به کار گرفته است ادامه داد: از مدت ها پیش برنامه ریزی های گسترده ای جهت مدیریت شبکه گسترده برق در شرایط تابستان را انجام داده و از این رو هیچ برنامه ای برای اعمال خاموشی در کشور ندارد، و از مشترکین نیز درخواست مدیریت مصرف را داریم.

مدیرعامل شرکت توانیر به خاموشی های برخی از مناطق کشور اشاره کرد و گفت: هر از گاه ممکن است خاموشی های موردی و نقطه ای به دلیل مشکلات فنی در ساعت های اوج مصرف پیش آید که در تمام دنیا اتفاقی طبیعی است، مجموعه صنعت برق در صورت رعایت مدیریت مصرف توسط مشترکان، هیچ برنامه ای جهت اعمال خاموشی نخواهد داشت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج افزود: ضریب آمادگی نیروگاه های کشور به رقمی بالغ بر ۹۹.۵ درصد رسیده است. این در حالی است که از تابستان در حالی عبور کردیم که پیک مصرف برق ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاوات بود در حالی که این رقم در سال گذشته ۵۲ هزار و ۶۰۰ مگاوات را به خود اختصاص می دهد. البته در این میان چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات صرفه جویی کردیم.

دولت مصوبه ای برای افزایش تعرفه برق اعلام نکرده است

فلاحتیان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری موج درباره افزایش تعرفه برق توضیح داد:هنوز دولت به وزارت نیرو براى افزایش تعرفه برق  مصوبه ای را اعلام نکرده است و وزارت نیرو مابه تفاوت قیمت تمام شده تکلیفى را امسال به ازاى هر کیلو بایت ساعت بیش از 40 تومان اضافه کرد.

وى  با بیان اینکه ٢ راه کار براى افزایش تعرفه برق وجود دارد تصریح کرد: یا باید تعرفه هاى ما اصلاح شود یا باید دولت منابعى را در اختیار داشته باشد که منبع را در اختیار ما قرار دهد در تعامل با دولت هستیم که این ما به تفاوت را از طریق مجاریه قانونی به ما بدهد.

فلاحتیان افزود: اگر این منابع در اختیار وزارت نیرو قرار نگیرد و امکان پذیر نشود افزایش تعرفه برق گریز ناپذیر می شود و صنعت برق با چالش ها و مشکلات جدیدى در زمینه سرمایه گذارى و بدهى هاى خود رو به رو مى شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج