شعبانى با بیان اینکه بخش محدودی ازخسارات باغات کشاورزان توسط دولت پرداخت شد که البته مقدار آن بسیار ناچیز و کم است گفت:سال گذشته در مجموع حدود سه هزار میلیارد تومان براثر سرما زدگی به باغات استان مازندران وارد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادى خبر گزارى موج، محمد رضا شعبانى در نشست خبرى با اشاره به سیاست های غلط در بخش کشاورزی که باعث شده قیمت تمام شده درمقایسه با کشورهای دیگر بیشتر باشد گفت:برخی مسائل  سیاسی نیز در بحث صادرات تاثیرگذار بوده و در اکثر کالاها قابلیت رقابت پذیری را ندارد و کیفیت محصولات مان پایین است.

رییس اتحادیه باغداران مازندران با بیان اینکه ایران با بیش از 16 میلیون تن محصولات باغی یک از کشورهای قوی در تولید محصولات باغی محسوب می‌شود افزود:متاسفانه در تولید باکیفیت و بازاررسانی موفق نبوده‌ایم و کشورى مثل عربستان که اصلاً تولید مرکبات ندارد، چگونه می‌تواند صادرکننده باشد و چین و ترکیه به‌راحتی در این عرصه بازار را در دست بگیرند و ما هنوز نمى توانیم بازار صادراتی داشته باشیم.

وی به خسارت سال گذشته باغات شمال پرداخت و عنوان کرد:سال گذشته در مجموع حدود سه هزار میلیارد تومان براثر سرما زدگی به باغات استان مازندران خسارت وارد شد که علاوه بر خسارتی که به میوه های باغات وارد شد برخی درختان جوان به طور کلی از بین رفتند و تولید امسال کاهش پیدا کرد. ضمن اینکه این مساله طی دو سه سال اخیر نیز قابل جبران نخواهد بود.

به گفته این مسؤول کل مبالغ پرداخت شده توسط دولت به کشاورزان بابت خسارت سرمازدگی حدود ۵۰ میلیارد تومان بوده که قرار بود به این منظور یک وام پنجاه میلیارد تومانی در اختیار ما قرار بگیرد که متأسفانه هنوز این اتفاق نیفتاده است و بانک ها به بهانه های مختلف قصد ندارند این پول را در اختیار کشاورزان قرار دهند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج