یک مقام مسوول گفت: با وجود اینکه نیمی از ظرفیت سدهای استان فارس ذخیره سازی شده اما درسد درودزن آب برای کشاورزی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از وزارت نیرو، حسین صالح جهرمی، معاون بهره برداری آب منطقه ای فارس با بیان اینکه شروع فصل کشت و کار محصولات آب بر مانند برنج و کمبود منابع آبی استان، برخی از کشاورزان برای کاشت این محصولات اقدام به خرید آب می‌کنند، گفت: براساس قانون فروش وانتقال آب چاههای کشاورزی ممنوع است و با افراد متخلف به شدت برخورد می‌شود.

وی افزود: از حدود ۷۰ هزار حلقه چاهی که در استان فارس وجود دارد  ۳۵ هزار حلقه برق دارند و از این تعداد حدود ۱۱ هزار حلقه دارای کنتور هوشمند هستندکه مقدار برداشت آب از این چاه‌ها کنترل می‌شود.نصب کنتورهای هوشمند تنها بر روی چاه های برق دار میسر است تا بتوان مقدار مصرف آب را کنترل کرد.

معاون بهره برداری آب منطقه ای فارس در ادامه به مقدار آب های ذخیره شده پشت سدهای استان اشاره کرد و گفت: آب پشت سد درودزن اکنون ۳۹۶ میلیون متر مکعب است و۳۳۰میلیون مترمکعب آن حجم غیرقابل برداشت است و۶۷میلیون آب قابل استفاده  تنها برای شرب شهر شیراز و شهرستان مرودشت است و امسال پس از ۴۶ سال بهره برداری از این سد تنها سالی است که این سد آب برای کشاورزی ندارد. این در حالی است که روزانه ۱۰۰ هزار متر مکعب آب از این سد به شیراز و ۳۰ هزارمتر مکعب هم به مرودشت انتقال می‌یابد.حجم ذخیره هشت سد استان فارس در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۹۵۰ میلیون متر مکعب است.

وی، حجم آب موجود درسد رودبال را ۷۹ میلیون متر مکعب، سدچشمه عاشق نی ریز ۴۲ میلیون متر مکعب، سدتنگاب فیروزآباد ۶۸ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: سدهای ایزد خواست و سیوند هم هیچ ذخیره آبی ندارند.

معاون بهره برداری آب منطقه ای فارس  از همه مردم خواست تا در مصرف آب صرفه جویی کنند تا در فصل گرما با مشکل روبه رو نشوند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج