رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به اینکه اقتصاد باید مراکز آموزشی را توانمند کند، گفت:اشتغال کشور را باید اقتصاد مقاومتی سامان دهد.

محمد امین سازگار نژاد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان اینکه کشور نیازمند تصویب قانونی است که اگر کالا و محصولی به کشور وارد شود شیوه کار با آن و همچنین تکنولوژی آن نیز وارد شود، گفت: در حال حاضر بسیاری از محصولاتی که در سطح شهر می بینیم آموزش استفاده از آن ها را نداریم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به بحث آموزش در کشور اشاره کرد و افزود: اقتصاد باید مراکز آموزشی را توانمند کند و نمایشگاه های خارجی که در ایران برگزار می شود فرصتی است که این تکنولوژی ها و آموزش ها در کشور وارد شود.

 سازگار به کیفیت در آموزش پرداخت و توضیح داد:وقتی ما می گویم رشد 8 درصدی در اقتصاد را می خواهیم به معنی این است که کیفیت مهارت ها را به نحوی جلو ببریم که بازار پسند باشد و باید نظام آموزشی را به سمتی ببریم که از دید  دانش و مدرک به دانایی و توانایی تبدیل کنیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری موج که چند درصد از دانش آموختگان در حرفه خود مشغول به کار شدند گفت: 24درصد از کسانی دوره های مهارت آموزی فنی و حرفه ای را گذرانند  در همان حرفه وارد بازار کار شدند اما با همه این اوضاع برخی از مهارت ها را هم می بینیم که به صورت غیر مستقیم در حرفه ای مشغول کار هستند مثل زن های خانه دار که حرفه هایی را آموزش می ببیند که به اقتصاد خانواده کمک می کند و مشغول کار هستند.

وی عنوان کرد: ما باید رویکرد آموزش ملی مان را اصلاح کنیم تا نتیجه مثبت آن را بینیم  خوشبختانه با تعاملی که با دستگاه ها و ارگان ها داشتیم همکاری هایی صورت گرفته است.

کمبود مهارت برخی شاغلین

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه بخشی از آموزش ها مربوط به ایجاد شغل نیست، افزود:برخی از شاغلین در بازار کار کمبود مهارتدارند، خوشبختانه شورای عالی اشتغال 2 مصوبه را در دستور کار خود قرار داده که بشرح زیر است:

  1. کارآموزی در محیط واقعی کار
  2. کارورزی فارغ التحصیلان

با پیگیری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و دستور خود رییس جمهور این طرح تصویب شد، این 2 طرح در اشتغال بسیار تاثیر گذار است و می تواند راه موثری برای اشتغال زایی جوانان باشد.

سازگارخاطر نشان کرد: اشتغال کشور را باید اقتصاد مقاومتی سامان بدهد و رشد اقتصادی و سرمایه گذاری هایی که در داخل می شود در اشتغال تاثیر گذار می گذارد اما یک ضلع اصلی اشتغال مساله مهارت آموزی است که سازمان فنی و حرفه ای کشور کارهای مناسبی را انجام داده است.

وی به اقدامات سال گذشته سازمان فنی و حرفه ای کشور اشاره کرد و افزود:خوشبختانه در بحث آموزش سال گذشته اقدامات مثبتی را انجام دادیم و امسال برای یک ملیون 600 هزار نفر دوره طراحی کردیم  که 50 درصد در بخش دولتی 50 درصد در بخش خصوصی اجرا می شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هر کسی که نیازمند به مهارت خاصی برای اشتغال است و سازمان فنی و حرفه ای آن دوره را نداشته باشد  می تواند در پورتال سازمان فنی و حرفه ای ثبت نام کند  و ما ظرف 2 ماه آن دوره را تنظیم می کنیم تا مهارت مورد نیازش را آموزش ببیند.

وی همچنین از اقدامات دیگر این سازمان به جستجوی مجازی دانش آموختگان اشاره کرد و گفت: در سیستم مجازی و خود سایت امکانی تعبیه شده است که افرادی که دنبال نیروی کار با مهارت خاصی هستند می توانند به این سامانه رفته و در نزدیکی محل خود فرد مورد نظر را انتخاب کند.

به گفته این مسوول در حال حاضر 5 هزار نفر از دانش آموختگان ثبت نام شده اند که می تواند از فرصت پیش آمده استفاده کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج