استاندار چهارمحال و بختیاری از کاهش 30 متری سطح آب‌های زیرزمینی در استان خبر داد و گفت: به دلیل کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، غلظت نیترات در چاه‌ها افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری موج، قاسم سلیمانی دشتکی 9 اسفند ماه در نشست با رئیس سازمان هواشناسی کشور اظهار کرد: بهره‌برداری و برداشت بی‌رویه از منابع آبی و سدها و عدم جایگزینی آن‌ها باعث خشک شدن 60 درصد منابع آبی در استان شده است.

وی از کاهش 30 متری سطح آب‌های زیرزمینی در استان خبر داد و گفت: به دلیل کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، غلظت نیترات در چاه‌ها افزایش یافته است.

سلیمانی دشتکی اظهار کرد: سهم چهارمحال و بختیاری از حوضه زاینده‌رود 238 میلیون متر مکعب است در حالی که تنها مجوز برداشت آب برای 218 میلیون متر مکعب صادر شده است.

استاندار با اشاره به خشک شدن چشمه مروارید و دشت زرین در شهرستان کوهرنگ تصریح کرد: خشک شدن این منابع آبی ناشی از حفر تونل کوهرنگ 3 است. فرآیند اجرای پروژه تونل 230 کیلومتری کوهرنگ 3 باعث بلاتکلیفی ساکنان حاشیه تونل و نابودی طبیعت شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان مدعی این است که استان بالادست برداشت مازاد از حوضه زاینده‌رود دارد، تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری هیچ گونه برداشت مازاد از این حوضه ندارد.

استاندار در پایان ضمن تشکر از فعالیت نیروهای سازمان هواشناسی استان، خاطرنشان کرد: نیروهای هواشناسی استان فعال‌ترین نیروها در ستاد بحران هستند و دولت حامی آن‌ها در امور مالی خواهد بود.
انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج