معاون وزیر صنعت گفت: 400 میلیارد تومان بدهی شهرک‌ها و بنگاه‌های صنعتی مشمول بخشودگی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج،  علی یزدانی ظهر امروز در نشست با مدیران واحدهای تولیدی گچساران با اشاره به مشکلات موجود در واحدهای تولیدی کشور گفت: براساس مطالعات در 80 کشور دنیا همه بنگاه‌های کوچک و متوسط با مشکلات مواجه هستند که در 60 درصد این بنگاه‌ها مشکلات نقدینگی و بازار و مدیریت بنگاه‌داری وجود دارد.

مدیرعامل شرکت صنایع کوچک‌ کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر 96 هزار و 683 جواز صنعتی و سرمایه‌گذاری در کشور صادر شده، گفت: 572 مورد از این جوازها در شهرک صنعتی کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

وی با بیان اینکه ظرف 5 ماهه اخیر از 260 شهرک و ناحیه صنعتی بازدید داشتیم، افزود: در همه نشست‌های شورای اداری استان‌ها شرکت کردم و نسبت به مسائل و مشکلات شهرک‌ها آگاهی دارم.

یزدانی ادامه داد: در مجموع کل کشور 88 هزار و 122 بنگاه تولیدی وجود دارد که 96درصد این واحدها کوچک و متوسط هستند.

وی به آسیب‌های موجود در بنگاه‌ها اشاره کرد و یادآور شد: در بنگاه‌ها کمتر به بحث آموزش، پژوهش، تحقیق و مدیریت منابع مالی و مدیریت بازار توجه می‌شود.

این مسوول کشوری با بیان اینکه کار و فعالیت به صورت سنتی جوابگو نیست، گفت: در چند سال اخیر فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 2 هزار و 85 بنگاه جدید با اشتغال 150 هزار نفر راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به آموزش واحدهای صنعتی و تولیدی گفت: در سال جاری آموزش 100 هزار نفر در دستور کار قرار داشت ضمن اینکه برای حضور واحدها در نمایشگاه‌ها 50 درصد به این واحدها کمک می‌کنیم.

یزدانی بخشودگی جرایم واحدهای صنعتی را از دیگر اقدامات دانست و افزود: 400 میلیارد تومان بدهی شهرک‌ها و بنگاه‌های صنعتی مشمول بخشودگی قرار گرفت.

وی به برخی عدم همکاری‌ها میان بانک‌ها و بخش‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: خودم منتقد سیستم بانکی هستم اما نباید یکطرفه نگاه کنیم، در ژاپن هر فردی که پول خود را در سیستم بانکی قرار می‌دهد بابت نگهداری به دولت هزینه پرداخت می‌کند اما در ایران 15 درصد به سپرده‌های بانکی مردم اضافه می‌شود.

وی با اشاره به تعطیلی 3 هزار و 352 بنگاه تولیدی قبل از این دولت گفت: 47 درصد بنگاه‌هایی که از دولت قبل تحویل گرفتیم تعطیل بودند که در این دولت راه‌اندازی شدند.

این مسؤول خاطرنشان کرد: امسال دو هزار و 806 قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد کردیم که در حوزه معادن و صادرات روند‌ها رو به بهبود و افزایش است.

وی بر فراهم شدن زیرساخت‌های بخش صنعت تاکید کرد و گفت: اصلاح مالیات بر ارزش افزوده به صورت طرح در مجلس و به صورت لایحه در دولت مطرح است که در اصناف این کار شروع شده و تولیدکننده نباید مالیات پرداخت کند.

یزدانی از فراهم شدن زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی چهار بیشه گچساران خبر داد و تصریح کرد: زیباسازی این شهرک و همچنین زیرساخت‌های آن تا سال آینده انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سال آینده هیچ افزایش قیمتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نخواهیم داشت، ضمن اینکه بخشودگی سود وام‌های زیر 100 میلیون و 50 درصد تسهیلات بانکی مصوب سفر رئیس‌جمهور به این استان اعمال می‌شود‌.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج