وزیر نیرو با بیان اینکه اثرات سیلاب استان فارس در ترمیم خشکسالی های اخیر بسیار چشمگیر است؛ گفت: بخشی از مهار سیلاب که قابل توجه هم بوده، ناشی از احداث سدهای بزرگ در این استان است.

به گزارش خبرگزاری موج، حمید چیت چیان شامگاه شنبه درهشتمین نشست ستاد بحران استان فارس در استانداری این استان اظهار داشت: قطعا اگر سدها احداث نشده بود تاثیر ویرانگر سیلاب به چندین برابر می رسید.

وی ادامه داد:‌ یکی از نکات مهم در بارندگی اخیر و وقوع سیل در استان فارس، نقش سد سلمان فارسی در کاهش بحران و خسارت‌ها بود. این سد نقشی بی بدیل در کنترل سیلاب در منطقه ایفا کرد .

وزیر نیرو به ورودی 2 هزار متر مکعبی آب درثانیه به سد سلمان فارسی اشاره کرد و گفت:اگر حجم آب ورودی به این سد کنترل نمی شد ، این آب در مسیر رودخانه جاری می شد و به آب موجود افزوده می شد و قطعا ‌ خسارت ها و زیان های سنگین مالی و جانی را به دنبال داشت.

چیت چیان با بیان اینکه اقدام بموقع در تخلیه برخی از روستا نیز از بروز خسارت جانی جلوگیری کرد گفت : در هر حال نباید نقش سدها در کنترل سیلاب و همچنین اطلاع رسانی ستاد بحران را نادیده گرفت.

این مقام مسئول به برخی از حوادث و مشکلات ایجاد شده در هفته های اخیر در خوزستان ، سیستان وبلوچستان ، فارس و شمال کشور اشاره کرد و گفت: در همه این مشکلات سعی کرده ایم در کوتاه ترین زمان مسایل و مشکلات مردم را رفع کنیم ، مردم و دستگاه‌های اجرایی در حل این مشکلات مشارکت داشته اند، هجوم خاک به خوزستان از جمله این مشکلات است که در روزهای هشتم و نهم بهمن به اوج خود رسید با افزایش این گرد و خاک و رطوبت تبدیل به گِل شد و ایجاد گل باعث بروز مشکلات برای مردم و قطع برق گسترده در شهرهای این استان شده است .

وزیر نیرو ادامه داد : به ‌رغم گستردگی قطع برق و مشکلات ایجاد شده و وسعت اختلال‌ها در خوزستان، با تلاش‌های فراوان بخش عمده‌ای از مشکل برق مردم رفع شده و تلاش ها برای رفع مابقی مشکلات نیز ادامه دارد .

چیت چیان به بارش برف در گیلان اشاره کرد و گفت: در استان گیلان شاهد بارش برف شدید و طوفان با سرعت بیش از 80 کیلومتر بودیم ، این موارد باعث شد کابل های برق تقریبا یخ بزند و یک هزار و 600 دکل برق دراین استان شکست و حدود دو هزار و 400 کیلومتر در شبکه برق پارگی خطوط ایجاد شد اما با درایت مردم و دستگاه های خدمات رسان مشکل برق در گیلان هم رفع شده است؛ همکاران ما با وجود گستردگی مسئله تا حدودی این مشکلات را برطرف کرده‌اند.

وزیر نیرو به بارش های سیل آسا در سیستان وبلوچستان ، فارس و بوشهر هم اشاره کرد و گفت : در کشوری که مشکل اصلی آن خشکسالی است اینگونه بارش ها جای شکر دارد ما 2 نوبت بارندگی را در سیستان وبلوچستان و هرمزگان و پس از آن در فارس و بوشهر و هرمزگان شاهد بودیم که مشکلاتی را هم درپی داشت ، این بارش ها در استان‌های جنوبی دردسرساز شده اما به نظر می‌رسد با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر، این بارندگی‌ها خسارتش کمتر از نفعش باشد و باید خدا را شاکر بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج