نایب رییس انجمن زنان و مامایی استان اصفهان گفت: بیش از ۲۰۰ نوع از ویروس "اچ پی وی" شناخته شده است که دو نوع خفیف آن منجر به زگیل می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، فرشته دانشمند در جمع اصحاب رسانه به مناسبت هفته سلامت بانوان اظهار داشت: بیش از ۲۰۰ نوع از ویروس "اچ پی وی" شناخته شده است که دو نوع خفیف آن منجر به زگیل و چندین نوع از ویروس آن منجر به سرطان دهانه رحم می شود.

وی افزود: تنها وجود یک زخم روی بدن کافی است که این عفونت از طریق پوست به پوست از فرد بیمار وارد بدن فرد سالم شود.

دانشمند تصریح کرد: مصرف مواد اعتیاد آور از جمله شراب، مواد مخدر نیزیکی از عوامل هشدار دهنده برای بروز ویروس "اچ پی وی" می باشد.

نایب رییس انجمن زنان و مامایی استان اصفهان همچنین مضرات و خطرات قلیان را بسیار زیان بار دانست و افزود: این زیان ها تمام ارگان های بدن را درگیر می کند.

اصفهان- ویروس اچ پی وی

وی ادامه داد: اثرات قلیان در مغز سردرد، عدم تمرکز و کاهش حافظه و قدرت یادگیری و در سنین بالاتر تشدید آلزایمر را به دنبال دارد.

نایب رییس انجمن زنان و مامایی استان اصفهان گفت: افرادی که قلیان می کشند چهار تا ۱۰ برابر  افراد عادی دچار سرطان های ریه، لب، دهان و حنجره و مری می شوند.

دانشمند بیان داشت: برونشیت و آسم  نیز یکی دیگر ازعوارض مصرف قلیان است که سبب تخریب دندان ها می شود و در خانم ها نیز بر روی پوست و مو موثر بوده و باعث یائسگی زودرس آنها  و کاهش باروری موثر می شود.

نایب رییس انجمن زنان و مامایی استان اصفهان گفت: مصرف قلیان در زمان باروری موجب اختلال رشد جنین شده و اکسیژن رسانی به جنین را کم کرده و سلامت جنین  را به خطر می اندازد.