موج
کدخبر : ۴۰۷۰۶۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-407061

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان:

​رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان بیان داشت: مهمترین اقدام برای جلوگیری از فرونشست، جریان دائمی زاینده‌رود است.

به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، محمد نورصالحی در برنامه رادیویی صدای شهر با بیان اینکه مهمترین اقدام جلوگیری از فرونشست ، جریان دائمی زاینده‌رود است،گفت: در سال‌های اخیر در دشت اصفهان و برخوار با سرعت فزاینده‌ای در حال رخ دادن است که اثر آن را در برخی آثار تاریخی مشاهده می‌کنیم.

وی اظهار کرد: ششمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان در طول چند ماه فعالیت خود، اقدامات مختلفی انجام داده است، در این راستا پروژه‌های مهم سال ۱۴۰۰ و بحث کسری بودجه و درخواست‌هایی که در این زمینه بوده را بررسی کرده‌ایم. در تلاش هستیم تا برنامه‌هایی را مصوب کنیم که رفاه همه اقشار مردم را فراهم آورد.

این مقام مسئول با اشاره به مشکل آب زاینده‌رود و حمایت شورای شهر از کشاورزان گفت: تغییر اقلیم و کمبود بارش‌ها در کنار برداشت‌ها از زاینده‌رود، این رودخانه را در سال‌های گذشته به مرور خشک کرده است. حقابه کشاورزان و محیط زیست نیز در طول تاریخ ثبت و دست به دست شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: علاوه بر خشکسالی و تغییر اقلیم، سوء مدیریت سبب شده تا برداشت‌ها از زاینده‌رود به طرز ناصحیحی افزایش یابد.

وی تصریح کرد: امروز زاینده‌رود بیش از یک میلیارد متر مکعب آب تراز منفی تخصیص دارد که بر همین اساس می‌توان به سوء مدیریت در حوضه آبریز زاینده‌رود واقف شد.

نورصالحی مدیریت آب زاینده‌رود، بدون درنظر گرفتن بخش‌های مختلف که از سال‌های دور حقابه‌ داشته‌اند و همچنین بدون توجه به نیاز مردم منطقه برای دریافت آب شرب، صورت گرفته و این سبب ایجاد مشکل در زمینه توزیع آب شده است.

وی با اشاره به آسیب‌های زیست محیطی و آلودگی هوا ناشی از خشکی زاینده‌رود بیان کرد: یکی از آسیب‌هایی که خشکی زاینده‌رود به دنبال دارد، فرونشست زمین است. در سال‌های اخیر در دشت اصفهان و برخوار با سرعت فزاینده‌ای در حال رخ دادن است که اثر آن را در برخی آثار تاریخی مشاهده می‌کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه کرد علل این اتفاق است. با توجه به اینکه دولت سیزدهم واکنش خوبی نسبت به این اتفاقات داشته است مردم نیز باید به دولت فرصت دهند تا با قول‌ و قرارهای عملیاتی که داده می‌شود، جریان دائمی زاینده‌رود برقرار شود.

وی ادامه داد: مردم اصفهان برخلاف حق مردم دیگر استان‌ها صحبت نمی‌کنند و این اعتراض‌ها، دخالت در سهم آب دیگران نیست و امیدواریم اینگونه برداشت نشود که مردم اصفهان در موضوع آب با دیگر استان‌ها در تقابل هستند.

نورصالحی با بیان اینکه نهاد مسئول در مدیریت آب، وزارت نیرو و شورای عالی آب است، گفت: بعد از تجمع صورت گرفته، وزیر نیرو حرف کشاورزان را شنیدند و مقامات نیز قول و قرارهایی دادند. البته این را نباید فراموش کرد که به علت مسائل اقلیمی آب کافی پشت سد زاینده‌رود موجود نیست.

وی تصریح کرد: برقراری جریان پایدار آب در زاینده‌رود مطالبه کشاورزان و مردم است که در بلند مدت نیاز به برنامه‌ریزی دارد؛ اما برای کوتاه مدت و کشت پاییزه تصمیماتی گرفته شده است. ضمن اینکه باید تأکید کنیم که آب شرب موضوعی حیاتی است که تأمین آب برای جمعیت ۵.۵ میلیون نفری اصفهان به ذخیره اندک سد زاینده‌رود وابسته است.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بررسی بودجه ۱۴۰۱ گفت: در این بودجه به مشکلات فراروی شهر باید توجه کنیم که مهمترین آب رسیدگی به مناطق کمتر برخوردار است. موضوع گردشگری در شرایط کنونی اقتصاد از اولویت‌های ما است.

وی ادامه داد: خط ۲ مترو نیز از طرح‌های مهمی است که مجموعه شهرداری و سازمان قطارشهری آن را طبق برنامه دنبال می‌کنند. حلقه حفاظتی شهر نیز طرح دیگر مورد توجه شورا است. سالن اجلاس سران نیز که می‌تواند زمینه رونق برای شهر اصفهان باشد از دیگر طرح‌هایی است که امیدواریم با حمایت دولت در سطح بین‌المللی به بهره‌برداری برسد. عمده اعتبار این طرح‌ها در بودجه ۱۴۰۱ شهرداری در نظر گرفته می‌شود.

محمد نورصالحی با اشاره به آلودگی هوا در کلانشهر اصفهان گفت: شهرداری در تلاش است تا حمل و نقل عمومی را با کیفیت مناسب در اختیار مردم قرار دهد، ضمن اینکه از مردم می‌خواهیم با استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی به کاهش آلودگی در شهر کمک کنند تا روزهای پایداری هوا را پشت سر بگذاریم.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه برای اصفهان هیچ راه حلی جز جریان پایدار آب زاینده‌رود نداریم، تصریح کرد: حل مشکل فرونشست زمین نیازمند مجموعه اقداماتی است که راه حل اصلی آن جریان دائمی آب در رودخانه زاینده‌رود است.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها