موج
کدخبر : ۴۰۵۵۶۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-405564

مجید طاهرپور:

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در مقایسه با استان‌های ساحلی تولید خاویار در استان جای کار بیشتری دارد اما در خراسان رضوی تولید خاویار تقریبا روند مطلوبی طی این سال‌ها پشت سر گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، مجید طاهرپور مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در خبری اعلام کرد: تعداد ۲ مرکز جدید پرورش ماهی خاویار در استان در دست احداث است که به زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

طاهرپور در ادامه این خبر اظهار کرد: در حال حاضر ۶ مزرعه پرورش خاویار در خراسان رضوی ثبت شده که یک مزرعه غیرفعال و پنج مزرعه دیگر فعال است.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشهره به راه‌اندازی ۲ مجموعه پرورش خاویار علاوه بر مراکز قبلی متذکر شد: یکی از این مراکز مجتمع بسیار عظیم پرورش ماهیان خاویاری در منطقه کال‌شور سبزاور است.

وی در ادامه افزود: بخش دولتی چهار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌های این پروژه هزینه کرده است و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این پروژه به زودی شاهد راه‌اندازی این مجموعه عظیم در خراسان رضوی خواهیم بود.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین تصریح کرد: طرح تولید خاویار در خراسان رضوی از سال ۱۳۹۵ آغاز شد و اولین بهره‌برداری و استحصال آن سال ۱۳۹۹ و به مقدار ۱۱ کیلوگرم در شهرستان سبزوار صورت گرفت.

طاهرپور در ادامه تاکید کرد: با توجه به نوع گونه‌ پرورش این ماهی بین ۶ تا ۱۰ سال زمان لازم دارد. با تولید این ماهی در استان علاوه بر ۱۱ کیلوگرم خاویار استحصال شده، ۵۰ تن گوشت خاویار نیز تولید شد.

وی با اشاره به جایگاه خراسان رضوی در تولید خاویار نسبت با سایر شهرهای تولیدکننده این محصول در کشور یادآور شد: در مقایسه با استان‌های ساحلی تولید خاویار در استان جای کار بیشتری دارد اما در رابطه با استان‌های داخلی و مرکزی که دور از مناطق ساحلی است، در خراسان رضوی تولید خاویار تقریبا روند مطلوبی طی این سال‌ها پشت سر گذاشته است و قطعا خراسان رضوی در تولید خاویار نسبت به سایر استان‌ها عقب نیست.

تولید خاویار در خراسان رضوی

طاهر پور ادامه داد: برای سال‌های آینده افزایش مزارع پرورش خاویار، افزایش کیفیت و ارتقای بهره‌برداری خاویار در استان در دستور کار است. افزون بر این تمایل مدیریت جهاد کشاورزی استان این است که تولید خاویار را از شهرستان‌های داورزن و سبزوار به سایر شهرستان‌های استان تسری دهیم تا به جایگاه مناسبی در زمینه تولید خاویار دست پیدا کنیم.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی همچنین اضافه کرد: زمان‌بر بودن پروژه‌های تولید ماهیان خاویاری، هزینه بالای نگهداری و پرداخت هزینه‌های گزاف توسط سرمایه‌گذار از جمله موانع تولید خاویار است. برای حل این مشکلات ارائه کمک‌هایی در قالب تسهلات بسیار کم‌بهره به عنوان سرمایه در گردش بسیار اثربخش خواهد بود.

طاهرپور در خاتمه خاطرنشان کرد: قطعا فرهنگ مصرف آبزیان و ماهیان خاویاری در خراسان رضوی ظرفیت ارتقا را دارد. در تلاش برای حل‌وفصل موانع تولید خاویار در استان هستیم تا بتوانیم پرورش این گونه در خراسان رضوی را به جایگاه مطلوب برسانیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`