موج
کدخبر : ۴۰۳۵۰۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-403507

اکبریونسی:

مدیر جهاد کشاورزی درگز بیان کرد: پیاز از محصولات کشت بهاره است و برای کاشت آن باید آب به حد کافی وجود داشته باشد و بنابراین عمدتا در مناطق و اراضی کاشت می‌شود که به لحاظ آبی شرایط لازم را داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، اکبریونسی مدیر جهاد کشاورزی درگز در سخنانی اظهار کرد: پیاز یکی از محصولات کشاورزی مهم و رایج در شهرستان درگز است اما متاسفانه کشاورزان شهرستان تا کنون از ظرفیت شهرستان مرزی درگز برای صادرات این محصول بهره‌ای نبرده‌اند.

اکبریونسی در ادامه این سخنان متذکر شد: ۶۰ هکتار از اراضی شهرستان مرزی درگز زیر کشت پیاز است و با توجه به اینکه این شهرستان یک شهر مرزی است، ظرفیت بسیار خوبی برای صادرات محصولات خویش دارد اما متاسفانه در زمینه صادرات پیاز تا کنون سرمایه‌گذاری نشده و اقدامی صورت نگرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی درگز در ادامه افزود: کشت پیاز در شهرستان درگز پیشینه‌ای طولانی و این محصول از دیرباز نقش مهمی در اقتصاد شهرستان دارد و چنانچه صادرات این محصول به درستی صورت گیرد، توجیه اقتصادی بسیار خوبی برای کشاورزان داشته و باعث پویایی اقتصاد منطقه خواهد شد.

وی همچنین یادآور شد: سطح زیر کشت پیاز در شهرستان ۶۰ هکتار است که از این میزان ۴۰ هکتار آن به صورت کشت مکانیزه و ۲۰ هکتار هم به صورت سنتی کشت شده است و کشت و برداشت پیاز هزینه ‌بر است؛ به همین دلیل باید به طور مکانیزه انجام شود.

یونسی در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر در زمینه کشت مکانیزه مشکلی نداریم و حدود ۶۰ درصد کشت پیاز در شهرستان درگز به صورت مکانیزه انجام می‌شود اما برای برداشت پیاز متأسفانه ماشین‌آلات مکانیزه در شهرستان نداریم و این یکی از نیازهای شهرستان در زمینه تولید پیاز است و امیدواریم در این زمینه هر چه سریع تر متقاضیانی از بخش خصوصی وارد عمل شوند.

مدیر جهاد کشاورزی درگز ادامه داد: پیاز از محصولات کشت بهاره است و برای کاشت آن باید آب به حد کافی وجود داشته باشد و بنابراین عمدتا در مناطق و اراضی کاشت می‌شود که به لحاظ آبی شرایط لازم را داشته باشد و خوشبختانه شرایط برای کشت پیاز تا حدودی در شهرستان درگز فراهم است و همین امر باعث شده کشاورزان زیادی در زمینه کشت پیاز هم به صورت مکانیزه و هم به صورت سنتی فعالیت داشته باشند.

پیاز در شهرستان درگز

وی تصریح کرد: پیازی که در شهرستان درگز کشت می‌شود، ۲ نوع است که در کشت به روش سنتی، از رقم قرمز محلی و در کشت مکانیزه از رقم زرقان استفاده می‌شود و میزان عملکرد رقم محلی پیاز قرمز محلی حدود ۴۵ تن در هکتار و میزان عملکرد رقم زرقان نیز حدود ۷۰ تن در هکتار گزارش شده است.

مدیر جهاد کشاورزی درگز با اشاره به انواع پیاز گفت: پیاز محلی بین مردم منطقه محبوبیت خاصی دارد و بازار فروش آن نیز عمدتا بین افراد بومی همین منطقه است که برای پخت غذاهای محلی از جمله یخنی کاربرد زیادی دارد.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد: با توجه به اینکه میزان عملکرد پیاز در رقم محلی کم است، جهاد کشاورزی کشت ارقام اصلاح شده در شهرستان را ترویج کرده است و کشت این ارقام با استقبال خوبی از سوی کشاورزان مواجه شده است.

یونسی در خاتمه با اشاره به تاثیر خشکسالی اخیر بر عملکرد پیاز در شهرستان خاطر نشان کرد: خشکسالی اخیر و به دنبال آن کاهش سطح آب در منابع آبی هم میزان سطح زیر کشت و هم میزان عملکرد را تحت تأثیر قرار داده است؛ به طوری که سال زراعی گذشته سطح زیر کشت در رقم محلی ۳۰ درصد و میزان عملکرد پیاز نیز حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش یافت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها

`