موج
کدخبر : ۳۹۵۷۷۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-395778

نعمت غفوری:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد بیان کرد: در این شهرستان ۸ ترمینال فرآوری پسته فعال و کار فرآوری را انجام می‌دهند و سطح زیرکشت باغات شهرستان گناباد ۷۵۰۰ هکتارکه ۴۵۰۰ هکتار آن بارور است

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، نعمت غفوری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد عنوان کرد: امسال بدلیل شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی و شرایط نامساعد جوی در فصل تلقیح ، پیش بینی می‌شود عملکرد باغات پسته شهرستان گناباد  ۱۵تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

نعمت غفوری در ادامه این خبر افزود: برداشت پسته از سطح ۴۵۰۰ هکتار از باغات این شهرستان آغاز و تا نیمه مهرماه ادامه دارد و پیش بینی می‌شود سال جاری بیش از۱۵ هزار و ۷۵۰ تن پسته تر برداشت و روانه بازار مصرف شود.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد همچنین گفت: ۵ درصد پسته تولیدی به صورت تر و تازه خوری در داخل شهرستان مصرف و حدود ۹۵ درصد پسته فرآوری و سورتینگ شده این شهرستان به بازارهای داخلی و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: رقم غالب پسته‌کاری در شهرستان گناباد، پسته بادامی و سفید است و ارقام ، احمد آقایی، اکبری، فندقی و کله قوچی از دیگر ارقام کشت شده در این شهرستان است.

غفوری به این نکته اشاره کرد و تصریح کرد: ۷۰۰۰  بهره بردار در زمینه تولید پسته فعالیت دارند و در این شهرستان ۸ ترمینال فرآوری پسته فعال و کار فرآوری را انجام می‌دهند و  سطح زیرکشت باغات شهرستان گناباد ۷۵۰۰ هکتارکه  ۴۵۰۰ هکتار آن بارور است.

وی با اشاره به خشکسالیهای اخیر اظهار کرد: میزان برداشت پسته خشک در سال گذشته یک تن در هکتار بوده و امسال بدلیل شرایط اقلیمی و تغییرات آب و هوایی و شرایط نامساعد جوی در فصل تلقیح ، پیش بینی می‌شود عملکرد باغات پسته شهرستان  ۱۵تا ۲۰ درصد کاهش داشته باشد.

غفوری در خاتمه خاطر نشان کرد: افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله سم و کود و افزایش هزینه نگهداری، مکانیزاسیون و کارگری سبب شد تا هزینه تولید به شدت افزایش یابد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها