موج
کدخبر : ۳۹۳۷۶۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-393766

سامانه قطار شهری قم از جمله پروژه‌هایی است که براساس زمان‌بندی‌ها قرار است خط یک آن امسال به سرانجام برسد، پروژه‌ای که از سال 88 کلید خورد و با توجه به هزینه بالا، با فراز و فرودهای زیادی مواجه گردید، اما مدیریت شهری در چند سال اخیر اهتمام جدی‌تری نسبت به راه‌اندازی آن در پیش گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج قم، عملیات اجرایی ساخت خط A متروی شهر قم از ابتدا با اعتباری بالغ‌ بر ۱۱ هزار میلیارد ریال توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا آغاز شد،در این میان راه‌اندازی خط مترو قم به ۲ مرحله تقسیم‌بندی شده است که در مرحله نخست مسیر قلعه کامکار تا میدان شهید مطهری و در مرحله دوم مسیر میدان شهید مطهری تا ایستگاه مسجد جمکران راه‌اندازی می‌شود.

علی‌رغم مشکلات و چالش‌هایی که در مسیر اجرای پروژه وجود دارد، شهروندان قمی همچنان چشم انتظار حرکت مترو برمدار وعده‌های مسئولان‌ هستند تا بتوان از این ظرفیت مهم در توسعه حمل و نقل قم به خوبی بهره‌برداری کرد.

هر چند به نظر می‌رسد در ماههای اخیر، متروی قم دچار حواشی شده و احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در یکی از جلسات رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم در تیرماه سال جاری خواستار برکناری مدیرعامل سازمان قطار شهری قم شد، اما براساس گفته‌های برخی از اعضای شورای پنجم، در دو سال گذشته تلاش‌های زیادی در تامین اعتبارات و تجهیزات صورت گرفته و برخی از کمبودها خارج از اراده دست اندرکاران پروژه قطار شهری قم است.

در سال جاری مدیریت استان و شهرداری قم، از جمله اولویت‌های مهم شهر را راه‌اندازی خط یک متروی قم برشمردند و قرار شد ر آذرماه شاهد بهره‌برداری خط یک متروی قم باشیم، در این زمینه خط یک قطار شهری قم دارای ۱۴ ایستگاه و ۱۴.۸ کیلومتر طول و همچنین طول متوسط هر ایستگاه ۱۱۰ متر و فاصله بین ایستگاه‌ها بین ۶۶۰ تا یک هزار و ۹۸۰ متر و به‌طور متوسط حدود یک کیلومتر است.

براساس پیش‌بینی‌ها نیز ظرفیت حمل مسافر برای خط یک متروی قم ۲۳ هزار و ۲۵۰ نفر و فاصله زمانی اعزام قطارها نیز ۱۵۰ ثانیه می‌باشد، به طور کلی تعداد قطارهایی که قرار است در این مسیر مورد بهره‌برداری قرار گیرد ۲ رام و هر رام نیز شامل ۵ واگن است.

همچنین در ابتدای سال نیز استاندار و اصحاب رسانه از روند اجرای این پروژه و مراحل اجرای ایستگاه‌ها و ریل‌گذاری خطوط بازدید کردند و قول‌های مساعدی در تکمیل به موقع فاز نخست ارائه شد که به دلیل برخی از مشکلات در خرداد ماه به نتیجه نرسید.

بهرام سرمست استاندار قم پیرامون اجرای فاز نخست مترو قم اظهار داشت: مترو از پروژه‌های اساسی و زیربنایی قم و از جمله پروژه‌های دارای اولویت است و در این باره تلاش‌های زیادی صورت گرفته و مورد حمایت تمامی دستگاه‌های استان می‌باشد.

وی بیان کرد:با تأمین واگن‌های قطار شهری امیدواریم دریکی دوماه آینده شاهد بهره‌برداری از خط یک مترو شهری قم به‌عنوان یکی از ابر پروژه‌های مدیریت شهری باشیم و امیدواریم بزودی، پروژه مترو را در راستای خدمت به  زائران و مجاوران حضرت معصومه (س) به بهره برداری برسانیم.

استاندار قم متذکر شد: بهره برداری از خط یک فاز نخست قطار شهری از اولویت های طرح های عمرانی قم است و تلاش می‌شود بتوانیم یک رام قطار از شهر مشهد یا شهرداری تهران خریداری کنیم و فاز اول را راه اندازی کنیم.

گفتنی است در اواخر سال گذشته ۴۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت به مترو اختصاص یافت که بخش زیادی از مشکلات مالی را رفع کرد، هر چند تورم و تحریم‌ها و گرانی‌ها نیز تا حدود زیادی بر پیشرفت پروژه تاثیر گذاشت اما مدیریت شهری قم از هیچ تلاشی برای عملیاتی شدن این پروژه مهم دریغ نکرد.

به گفته سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم، پروژه مترو قم یکی از مهم‌ترین و درعین‌حال، حساس‌ترین طرح‌های عمرانی شهر است که خوشبختانه روند خوبی در این پروژه در حال اجراست.

وی با بیان اینکه متروی قم تبلور حمایت از تولید است تصریح کرد: فاز نخست این پروژه مهم از قلعه کامکار تا میدان مطهری به طول بیش از ۵ کیلومتر در حال می‌باشد و با بومی‌سازی برخی تجهیزات، یکی از پیشگامان حمایت از تولید داخل محسوب می‌شود و با توجه به ارزبری این طرح، بخشی از این تجهیزات از داخل تأمین شده است.

شهردار قم همچنین تاکید کرد: هیچ مشکلی در تأمین منابع مترو قم وجود ندارد، اما ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که مانع از اجرای به موقع پروژه شده است، هر چند با همه این مشکلات، در تعامل با پیمانکار پروژه، به پیشرفت کار می اندیشیم تا فاز نخست خط یک مترو قم به مراحل نهایی نزدیک شود.

در اواخر مرداد نیز بهمن دادمان عضو شورای عالی فنی کشور از پروژه مترو قم و روند پیشرفت پروژه بازدید به عمل آورد و برخی از مسائل در خصوص پیشبرد طرح مورد ارزیابی قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان قطار شهری شهرداری قم نیز با توجه به اینکه ایستگاه مترو شهید مطهری تا پایان شهریور ۱۴۰۰ آماده تست گرم قطار است عنوان کرد: در حال حاضر با بکارگیری مهندسین و کارگران زبده بخش اجرایی، تکمیل ایستگاه شهید مطهری مترو قم در حال انجام است.

وی پیرامون وضعیت ساخت ایستگاه مترو شهید مطهری قم بیان کرد: این ایستگاه سه ورودی دارد که در حال حاضر تکمیل مراحل ورودی‌های دو و سه در حال انجام است، ورودی دو از سمت میدان تره بار و ورودی سه نیز در ضلع جنوبی میدان قرار دارد که هم اکنون این وروی ها از بیرون تکمیل شده و از داخل نیز ورودی دو بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

منصور درویشی تصریح کرد: ایستگاه میدان مطهری در سه طبقه ساخته می‌شود که یکی از طبقات بلیت فروشی، طبقه دیگر سکوی مسافران و دیگری نیز نصب تاسیسات است، در حال حاضر نیز پیشرفت انجام کار در طبقات حدود ۸۰ درصد بوده و با برنامه ریزی صورت گرفته امیدواریم با حدود ۱۲۵ نفر نیروی کاری که در ساخت ایستگاه فعال هستند در کمترین زمان ممکن شاهد بهره برداری طرح باشیم.

وی گفت: براساس پیش بینی صورت گرفته تا سه ماه آینده کل پروژه را تکمیل می‌کنیم اما در حال حاضر و به منظور انجام تست گرم تکمیل سالن بلیت فروشی، اتاق‌های اداری و تکمیل سکوها در دست اقدام است.

با توجه به اهمیت اجرای پروژه متروی قم، امیدواریم مسئولان امر به خصوص در حوزه مدیریت شهری، پیگیر اتمام خط یک و تسریع در پیشبرد طرح باشند و شهروندان قم به زودی حلاوت اجرای این طرح را بچشند.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها