موج
کدخبر : ۳۹۳۶۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-393698

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه میاندورود خبر داد:

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میاندورود گفت: با اجرای طرح «شمیم حسینی» در محرم امسال، تاکنون مبلغ دو میلیارد ریال سبد غذایی میان نیازمندان توزیع شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، محمود فیاض بخش با اعلام این خبر اظهار داشت: در این طرح با معرفی اعضای هیأت امنای مساجد و اماکن متبرکه به فروشگاه های موادغذایی در سطح شهرستان، بن های خرید سبدکالا در اختیار اعضای هیأت امنا قرار گرفت.

وی ادامه داد: در دهه اول محرم امسال به میزان دو میلیارد ریال سبد کالا تهیه شد، همچنین در ماه رمضان نیز 200 سبد کالا از محل موقوفات توزیع شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان میاندورود بیان کرد: یکی از اقدامات مساجد و اماکن متبرکه در ایام محرم، اهدای خون از سوی نمازگزاران و عزاداران بود

وی درباره وضعیت فعالیت مساجد و اماکن متبرکه پس از شیوع ویروس کرونا، گفت: مساجد و اماکن متبرکه شهرستان پس از اعلام بازگشایی توسط ستاد کرونا، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

فیاض بخش عنوان داشت: در ایام ماه محرم با همت اعضای هیأت امناهای مساجد و اماکن متبرکه، عزاداری امام حسین (ع) با رعایت نظم و رعایت فاصله گذاری های اجتماعی برگزار شد.

وی تصریح کرد: برگزاری عزاداری ماه محرم در فضای باز، ضدعفونی کردن مساجد، توزیع ماسک میان عزاداران و نظارت بر توزیع نذری‌ها از جمله اقدامات مساجد و اماکن متبرکه در ماه محرم است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه میاندورود افزود: یکی از اقدامات پسندیده دیگر در سطح شهرستان، اهدای خون از طرف نمازگزاران، عزاداران و دیگر اهالی شهرستان بود که در اماکنی مانند مسجد جامع سورک و مسجد امام حسین(ع) اسرم برگزار شد.

وی با بیان اینکه نمازگزاران و اهالی مساجد نیز در کمک‌های مؤمنانه به مناسبت‌های مختلف مشارکت دارند، ابراز داشت: 10 درصد مساجد و اماکن متبرکه شهرستان نیاز به تکمیل و نوسازی دارند.

این مسئول درباره مساجد و اماکن متبرکه خاطرنشان ساخت: در سطح شهرستان، 97 مسجد، 29 حسینیه و 24 تکیه وجود دارد که 10 درصد این اماکن نیاز به تکمیل و نوسازی دارند.

وی با بیان اینکه هزینه های جاری، حفظ و نگهداری این اماکن از طریق کمک های مردمی و موقوفه‌های مساجد و اماکن مذهبی تأمین می‌شود، اظهار داشت: همچنین با توجه به اعتبارات ناچیز دولتی، نوسازی اماکن مذهبی بیشتر از طریق خیران مسجدساز و مسجد یار صورت می گیرد.

فیاض بخش ادامه داد: تعدادی از مساجد شهرستان همانند مسجد جامع ماکران و مسجد امام رضا(ع) وقف خیران و مردم است، زمین حسینیه شهدای سورک نیز توسط اهالی محلات خریداری و حسینیه در آنجا احداث شد.

وی با اشاره به اینکه در برخی از مساجد شهرستان، تعاونی‌ها و خیریه‌هایی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر ایجاد شد، درباره کارکردهای مهم مساجد نیز گفت: مساجد همواره مهم ترین مراکز در زمینه موضوعات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی هستند و تنها کارکرد مذهبی ندارند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه میاندورود گفت: به همین منظور، در برخی از مساجد شهرستان، تعاونی‌ها و خیریه‌هایی برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و نیازمند ایجاد شده است که اگر این حرکت ها مورد حمایت بیشتری قرار بگیرد، نتایج مؤثری در پی خواهد داشت.

وی بیان کرد: به‌دلیل نبود مصلی نماز جمعه، مسجد جامع شهر سورک میزبان نمازگزاران در روزهای جمعه برای برپایی نماز عبادی و سیاسی جمعه است، همچنین اماکن مذهبی میزبان عموم مردم و مسئولان نهادها و سازمان ها برای اجرای برنامه‌های ملی و مذهبی در سطح شهرستان هستند.

این مسئول در بخش پایانی سخنان خود عنوان داشت: با توجه به نیازهای روز جامعه همانند هزینه های تحصیل، درمان و ازدواج افراد بی‌بضاعت، تأمین سبدغذایی و کمک به نیازمندان، کمک برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد مالی و...، سازمان اوقاف و امور خیریه طرحی را برای هدایت وقف‌های مردمی ایجاد کرد که امیدواریم در این زمینه هم ‌وقف‌هایی مطابق با نیازهای روز جامعه صورت گیرد.

فیاض بخش یادآور شد: مساجد و اماکن مذهبی شهرستان میاندورود، آمادگی خویش را جهت واکسیناسیون عمومی اعلام کردند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها