موج
کدخبر : ۳۹۲۹۲۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-392923

ابوالفضل شعبانی:

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، ابوالفضل شعبانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: طی ۶ رخداد جداگانه، دامنه آتش‌سوزی در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت این استان از ابتدای امسال به ۳۰ هکتار رسیده است.

ابوالفضل شعبانی در ادامه این خبر اضافه کرد: حضور و اقدام به‌هنگام نیروها برای مهار موارد آتش‌سوزی در این استان موجب شده امسال حتی با وجود تداوم پدیده خشکسالی موارد حریق در طبیعت خراسان رضوی و خسارات ناشی از آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین اضافه کرد: میزان آتش‌سوزی در مناطق تحت حفاظت امسال در مقایسه بامدت مشابه پارسال بیش از ۸۰ درصد کاهش دارد.

شعبانی تاکید کرد: همچنان احتمال شعله‌ور شدن آتش در مناطق زیست محیطی تحت حفاظت در خراسان رضوی به علت استمرار وضعیت خشکسالی، گرمای هوا و خشکیدن پوشش گیاهی در سطح طبیعت وجود دارد.

وی اظهار کرد: همکاری مردم اعم از روستاییان، عشایر و گردشگران امر بسیار مهم و موثری در جلوگیری از آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی و یا مهار آن است زیرا چنین کمک‌هایی از ایراد خسارت سنگین در محیط زیست ممانعت می‌کند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: علاوه بر گرمای هوا و وقوع آتش سوزی در چنین شرایطی، خطاهای انسانی و بی‌توجهی گردشگران در برافروختن آتش در مناطق از عوامل مهم ایجاد آتش سوزی محسوب می‌شود که به استناد بند «ه‌» ماده ۱۳ قانون شکار و صید کسانی که عملکرد آنها موجب ایجاد آتش در مناطق تحت حفاظت و چهارگانه شود به ۹۱ روز تا سه سال حبس محکوم می‌شوند.

وی همچنین در خواست کرد: از شهروندان و گردشگران طبیعت درخواست می شود در صورت ورود به طبیعت از رها کردن ته سیگار، افروختن آتش در عرصه‌ها، رهاسازی شیشه شکسته، ظروف فلزی و رفتارهای خطرآفرین مشابه خودداری کنند.

شعبانی در خاتمه خاطر نشان کرد: مردم در صورت مشاهده حریق در محیط زیست، مراتب را به فوریت از طریق سامانه تلفنی ۱۵۰۴ مربوط به اداره‌کل منابع طبیعی یا سامانه تلفنی۱۵۴۰ سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها