موج
کدخبر : ۳۹۱۸۵۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-391852

محمد جعفر صادقی:

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تست رپید برای شناسایی افراد مبتلا به کرونا که دارای علایم هستند قبل از روز پنجم پس از علامت دار شدن اگر انجام شود دقت بیشتری دارد.

به گزارش خبرگزاری موج خراسان رضوی، محمد جعفر صادقی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: برای افزایش سرعت در شناسایی بیماران مبتلا به کرونا در مشهد ، در یک هفته گذشته ۵۹ هزار رپید تست در میان مراکز خدمات جامع سلامت ویژه کرونا زیر پوشش توزیع شده است.

محمد جعفر صادقی در ادامه این خبر بیان کرد: از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تا کنون بیش از ۳۳۸ هزار و ۷۰۰ رپید تست در میان مراکز زیر پوشش این دانشگاه توزیع شده است. مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد همچنین اضافه کرد: اگر تست رپید برای شناسایی افراد مبتلا به کرونا که دارای علایم هستند قبل از روز پنجم پس از علامت دار شدن انجام شود دقت بیشتری دارد، ولی پس از آن به شدت کاهش می‌یابد.

صادقی تصریح کرد: در حال حاضر در کشور سه نوع تست برای تشخیص بیماری کرونا وجود دارد که از آن جمله تست مولکولی یا پی سی آر PCR، تست سرولوژیک و تست رپید آنتی ژن است و تست مولکولی PCR برای تشخیص قطعی بیماری استفاده می‌شود و تست سرولوژیک برای بررسی سطح آنتی بادی و ابتلای قبلی افراد استفاده می‌شود.

وی اظهار کرد: تست رپید در مقایسه با پی سی آر، ارزش تشخیصی کمتری دارد و برای تشخیص سریع بیماری استفاده می‌شود و اگر تست رپید برای شناسایی افراد مبتلا به کرونا که فاقد علامت هستند قبل از روز ۵ تا ۷ پس از تماس با بیمار مبتلا به کرونا انجام شود دقت بیشتری دارد، اما پس از آن به شدت افت می‌کند.

صادقی در خاتمه تاکید کرد: رپید تست زمانی انجام می‌شود که شیوع بیماری زیاد است و امکانات انجام تست (پی سی آر) PCR پاسخگو نیست و در صورتی که نتیجه رپید تست در افراد دارای علامت کرونا منفی باشد باید دو روز دیگر تکرار شود، اگر باز هم منفی بود، انجام تست (پی سی آر) PCR ضروری است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

دیگر رسانه ها