موج
کدخبر : ۳۸۷۲۸۱ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-387281

سرپرست تیم کاوش حمام صفوی فرح‌آباد ساری اعلام کرد:

سرپرست تیم کاوش حمام صفوی فرح‌آباد ساری گفت: نخستین فصل کاوش حمام صفوی شهر تاریخی فرح‌آباد ساری آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، محمد آرمان ارشادی با اعلام این خبر اظهار داشت: این برنامه پژوهشی به‌ منظور حفاظت و جلوگیری از تخریب بیشتر آثار و بقایای به‌جای‌مانده از حمام صفوی، ایجاد سایت موزه باستان‌شناسی، فراهم کردن شرایط مناسب برای بازدید علاقه‌مندان به مواریث فرهنگی‌تاریخی و گردشگران داخلی و خارجی از اول خردادماه تاکنون در حال انجام است.

وی با بیان اینکه حمام صفوی برای نخستین‌بار مورد کاوش باستان‌شناسی قرار گرفته است، ادامه داد: تا امروز و پس از گذشت حدود 53 روز از کاوش، پلان کلی راهروی ورودی، رخت‌کن، خزینه و گرم‌خانه قابل‌ مشاهده است و برای شناخت بیشتر نیاز به ادامه کاوش در این فصل و فصل‌های بعد تا به‌ دست‌ آوردن پلان کامل حمام ضروری است.

سرپرست تیم کاوش حمام صفوی فرح‌آباد ساری گفت: این حمام با مصالح آجر و ملات ساروج ساخته شده و در قسمت شمال شرق مسجد مدرسه شاه‌عباسی قرار دارد.

وی با بیان اینکه از این شهر باستانی بنای مسجد مدرسه شاه‌عباسی، بقایایی از حمام، پل و کاخ جهان‌نما قابل‌ مشاهده است، تصریح کرد: با یک نگاه کلی به موقعیت قرار‌گیری آثار می‌توان آن را به معماری شهر اصفهان و میدان نقش‌جهان مقایسه کرد.

ارشادی با اشاره به اینکه شهر باستانی فرح‌آباد در 25 کیلومتری شمال شهر ساری، دو کیلومتری جنوب دریای مازندران و در ساحل رودخانه تجن قرار دارد، بیان داشت: با استناد به متون و منابع موجود شهر مذکور در گذشته دهکده کوچکی به نام طاهان بوده که شاه‌عباس در سال 1021 هجری قمری دستور به ساخت آن را داد.

به گزارش موج مازندران، گفتنی است که مجموعه فرح‌آباد به شماره 1376 در تاریخ 16 اسفندماه 1355 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها