موج
کدخبر : ۳۸۶۳۱۳ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-386313

حسین وطن دوست:

مدیر کل دفتر هماهنگی اموراقتصادی استانداری اردببل گفت: رعایت الگوی کشت در توسعه پایدار کشاورزی اهمیت خاصی دارد و به عنوان راهکار اساسی با شرایط منطقه اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری موج اردبیل، حسین وطن دوست ، مدیر کل دفتر هماهنگی اموراقتصادی استانداری اردببل در جریان بازدید از طرح الگوی کشت شهرستان اردبیل گفت: این طرح با بکارگیری از روش های علمی درست و نوین استان اردبیل در حال تعیین و اجرا است و برای رونق کشاورزی کمک فراوانی می کند.

وی با بیان اینکه برای این الگو استفاده از کودهای زیستی به جای کودهای شیمیایی و رعایت مسائل تناوب مناسب ، محصولات سالم و ارگانیک تولید می شود افزود: با اجرای این طرح کشاورزان می توانند از لحاظ اقتصادی تامین شده و تنها حمایت دولت با اجرای طرح کفایت نخواهد کرد بلکه لازم است خود کشاورزان با پذیرش و اجرای آن در تولید محصولات بیشتر و با کیفیت سهیم باشند.

مدیر کل دفتر هماهنگی اموراقتصادی استانداری اردببل تصریح کرد: دولت با اجرای طرح مورد نظر در اجرای سیاست‌های تنظیم بازار و حمایت از مصرف کنندگان  و تولیدکنندگان دنبال ظرفیت سازی و توانمندسازی کشاورزان است .

وطن دوست بیان کرد: این طرح در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که منطبق با سیاست‌های آن و  مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و به عنوان چراغ راه توسعه و پیشرفت کشور وارد چرخه تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولین کشوری شده است.

وی ادامه داد: هدف اصلی این طرح ایجاد تغییرات اساسی در ساختار اقتصاد کشاورزی کشور و به منظور جلوگیری و خنثی سازی هرگونه تحریم ها و تهدیدات دشمنان و عوامل طبیعی و قهری است .

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل ادامه داد: از آنجایی که بخش کشاورزی یکی از مهمترین محورهای توسعه اقتصاد کشور در مناطق مختلف است اجرای این طرح در کنار سایر طرح‌ها به عنوان تحول عظیم تحرک بخشی و پویایی اقتصاد کشور بوده است.

وطن دوست گفت: از مزایای این طرح حفظ منابع طبیعی محیط زیست و رسیدن به کشاورزی پایدار و رعایت مسائل اکولوژیک و حفظ منابع ساده و امنیت غذایی کشور است و  همچنین ارتقای بهره‌وری و افزایش کارایی مصرف آب کشاورزی از مزایای دیگر طرح الگوی کشت است.

وی اضافه کرد: ۹۰ درصد آب تولیدی ، مصرف آب کشاورزی می شود ولی کارآیی مصرف آن کمتر از ۴۰ درصد است که با اجرای طرح الگوی کشت میزان آب شرب و صنعت مورد نیاز کشور افزایش می یابد.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردببل مزایای دیگر ابن طرح را  مقابله با خشکسالی مطرح کرد و افزود: تغییرات اقلیمی موجب بروز پدیده خشکسالی اقلیمی شده و کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده، که  با اجرای این طرح در هزینه ها به ویژه مصرف آب و انرژی صرفه‌جویی می‌شود و با این عمل ذخایر زیرزمینی که  به دلیل غفلت نسلهای پیشین و برداشت بی رویه از سفره زمینی خالی شده جبران خواهد شد.

وطن دوست در پایان افزود: طرح الگوی کشت به عنوان انتقال یافته های علمی در مناطق مختلف جهت تغییر نگرش بهره‌برداران و ایجاد انگیزه در بین کشاورزان باید به صورت مزارع نمونه در مناطق مختلف شهرستان ها ایجاد شود.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها