موج
کدخبر : ۳۷۷۰۹۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-377098

استاندار مازندران:

استاندار مازندران گفت: استان های شمالی به ویژه مازندران دروازه ای برای اقتصاد کشور و مقاوم سازی اقتصاد در ارتباط با کشورهای حاشیه شمالی دریای خزر است.

به گزارش خبرگزاری موج مازندران، احمد حسین زادگان در آئین بهره برداری و کلنگ زنی پروژه های بندر تجاری فریدونکنار، اظهار داشت: نباید بگذاریم حواشی، مانع توسعه و اعتلای مناطق مختلف مازندران در بخش های گوناگون بشود.

وی ادامه داد: باید در کنار هم و همراه با هم حرکت کنیم تا در سایه تعامل و وفاق، نیازهای توسعه ای استان را بشناسیم و با هم افزایی به دور از حواشی به تحقق آن ها همت گماریم.

استاندار مازندران، محرومیت مازندران از منطقه آزاد را نمونه بارز عدم وفاق طی سالیان متمادی بر سر منافع مشترک دانست و تصریح کرد: برخورداری مازندران از منطقه آزاد به خاطر داشتن بیش از ۴۰۰ کیلومتر مرز آبی با کشورهای حاشیه دریای خزر، تولید انبوه و متنوع محصولات کشاورزی با قابلیت صادرات، ظرفیت بی بدیل گردشگری و دهها ویژگی دیگر یک ضرورت غیرقابل انکار است و باید از ۲ دهه پیش محقق می شد ولی اختلافات سبب شد تا استان محروم بماند.

وی با تشریح پیگیری های همه جانبه صورت گرفته طی سه سال گذشته برای احیای حق مازندران در داشتن منطقه آزاد، گفت: امیدوار هستیم که بزودی منطقه آزاد در مازندران ایجاد شود تا شاهد تحول اقتصادی استان باشیم.

حسین زادگان بر اهمیت ایجاد منطقه آزاد در مازندران را برای کشور راهبردی توصیف کرد و گفت: ایجاد منطقه آزاد تجاری نه تنها لازمه توسعه اقتصادی مازندران است، بلکه نقش مهمی در مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر تحریم ها و توطئه های دشمنان خواهد داشت چرا که شمال کشور به ویژه مازندران دروازه توسعه اقتصادی کشور با کشورهای حاشیه شمالی دریای خزر محسوب می شود و طی چند سال گذشته نشان داده است که می تواند نقش موثری در مقاوم سازی اقتصاد کشور در برابر فشارهای خارجی داشته باشد و بخشی از تحریم های ظالمانه دشمنان را خنثی سازد.

وی تأکید کرد: بنادر شمالی بهترین راه برون رفت از تحریم ها است و ما باید با استفاده از ظرفیت بنادر شمالی برای بهره مندی از بازار کشورهای آسیای میانه و CIS استفاده کنیم که جمعیتی چند صد میلیون نفری دارند و بازار بزرگ اقتصادی محسوب می شوند.

استاندار مازندران تولید استان را بسیار مرغوب و رقابتی توصیف کرد و گفت: مازندران باید دروازه اقتصاد کشور به سمت شمال و سپس اروپا باشد و برای این که به این جایگاه برسد و نقش اصلیش را در مقاوم سازی اقتصاد کشور نشان دهد، ایجاد نطقه آزاد نخستین گام در این زمینه محسوب می شود.

وی وجود منطقه آزاد تجاری را برای ورود سرمایه بخش خصوصی به مازندران مهم دانست و افزود : مازندران با این که از ظرفیت های بسیار خوب دریا ، جنگل بندر، کوه و جذابیت های توریستی برخوردار است، اما متأسفانه هنوز بخش خصوصی برای به فعل در آوردن این پتانسیل ها به خوبی وارد عرصه نشده است.

وی بیان داشت: اگر چه در سال های اخیر دولت کمک های خوبی به بخش خصوصی داشته است، اما هنوز موانعی وجود دارد که باید رفع شود.

استاندار مازندران توسعه استان را نیازمند همفکری و همدلی در کنار ظرفیت شناسی دانست و اظهار داشت: معتقدم اگر همه زیرساخت ها برای توسعه فراهم شود ولی وحدت و همدلی نباشد و شاهد یک اراده مشترک بین همه مسئولان و مردم نباشیم، شاهد پیشرفت و توسعه مازندران نخواهیم بود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها